Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Piotr Szumlewicz: "Lewiatan" przeciwko kobietom
dodano 17.02.2010
Henryka Bochniarz była jedną z organizatorek Kongresu Kobiet. Mimo to jej organizacja lobbuje na rzecz bardzo antyfeministycznych rozwiązań.
Organizacja Bochniarz poparła też skrajnie niekorzystną dla kobiet reformę emerytalną. W nowym systemie świadczenia mają być mniejsze dla wszystkich emerytów, a zarazem ma wzrosnąć różnica między emeryturami kobiet i mężczyzn. Kobiety mają otrzymywać nawet o połowę niższe emerytury od mężczyzn, co oznacza, że ich sytuacja pogorszy się dramatycznie. "Lewiatan" jednak chwali rząd PO-PSL za kontynuowanie fatalnej reformy. "Dostrzegamy determinację w kwestii dokończenia reformy emerytalnej, niezbędnej w starzejącym się społeczeństwie"24. "Lewiatan" nie tylko wspiera niekorzystny dla kobiet system emerytalny, ale też sprzeciwia się ochronie pracujących w okresie przedemerytalnym. Jest to szczególnie istotna kwestia, biorąc pod uwagę fakt, że kobietom bez pracy po 55 roku życia szczególnie trudno znaleźć zatrudnienie. Mimo to w oświadczeniu z 13 kwietnia 2004 r. "PKPP apeluje do posłów o niewydłużanie przedemerytalnego okresu ochronnego". Postulowany w ustawie okres ochronny 4 lat dla ekspertów "Lewiatana" został uznany za zbyt długi.
"Lewiatan" postuluje też prywatyzację służby zdrowia i systemu edukacyjnego, co trudno uznać za korzystne dla większości kobiet. "Należy zaprzestać pseudo-reform, które odsuwają wprowadzenie rynkowych reguł do sektora usług publicznych: szkół, służby zdrowia i innych. Same te placówki powinny zostać sprywatyzowane lub będąc publicznymi rozwijać się na zasadach rynkowych"25. Komercjalizacja świadczeń edukacyjnych i medycznych niewątpliwie przyczyniłaby się do ograniczenia dostępu do usług, na czym bardziej straciłyby kobiety, które zarabiają mniej od mężczyzn. Feministki od lat postulują wprowadzenie bezpłatnych znieczuleń przy porodach oraz zabiegów in vitro. "Lewiatan" popiera odpłatność za usługi medyczne, a więc odrzuca te propozycje. Organizacja Bochniarz wyraziła stanowisko w tej sprawie w oświadczeniu z 2 lutego bieżącego roku p.t. "Zamiast podnosić składkę, wprowadźmy opłaty za świadczenia zdrowotne". Gdyby przyjąć perspektywę "Lewiatana", nawet liberalizacja ustawy antyaborcyjnej nie dałaby możliwości przerwania ciąży setkom tysięcy kobiet, które nie byłoby stać na zabieg.
Konkludując, należy stwierdzić, że "Lewiatan" i stojąca na jego czele Henryka Bochniarz mają zdecydowanie antyfeministyczne poglądy. Ruch feministyczny, chcąc realizować swoje cele, powinien dążyć do tworzenia możliwie szerokich koalicji. Popełniłby jednak błąd, gdyby wszedł w sojusz z organizacją, która uderza w podstawowe interesy i bezpieczeństwo setek tysięcy kobiet w Polsce.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW