Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Piotr Szumlewicz: "Lewiatan" przeciwko kobietom
dodano 17.02.2010
Henryka Bochniarz była jedną z organizatorek Kongresu Kobiet. Mimo to jej organizacja lobbuje na rzecz bardzo antyfeministycznych rozwiązań.
Organizacja pracodawców od początku swojego istnienia walczy z wydłużaniem wszelkiego rodzaju urlopów i dodatkowych dni wolnych od pracy. W postulatach Bochniarz znajduje się między innymi "uzależnienie wymiaru urlopu wypoczynkowego tylko od okresu pracy, przez wyłączenie uwzględnianego obecnie okresu nauki"14, co oznacza istotne skrócenie trwania urlopu wypoczynkowego dla kobiet, które są lepiej wykształcone od mężczyzn i zazwyczaj dłużej się uczą. "Lewiatan" chciałby też "ograniczenia zakazu pracy w niedziele i święta w odniesieniu do prac o znacznej użyteczności społecznej"15. Bochniarz postuluje również zwiększenie możliwości pracy w nadgodzinach, czyli, jak pisze eufemistycznie organizatorka Kongresu Kobiet, "zapewnić większą swobodę pracy w godzinach nadliczbowych"16. Jeszcze groźniejsze jest postulowane wprowadzenie "możliwości wysyłania pracowników na urlop bezpłatny"17, które oznaczałoby po prostu czasową utratę pracy i płacy dla pracowników/pracownic.
Organizacje feministyczne na całym świecie od wielu lat zabiegają o wprowadzanie w przedsiębiorstwach wysokich standardów higieny i medycyny pracy. Co pewien czas pojawiają się w mediach doniesienia na temat skandalicznych niedopatrzeń na tym obszarze, którego ofiarami częściej padają kobiety, między innymi dlatego, że wśród nich jest niższy poziom uzwiązkowienia i ich interesy w pracy są słabiej reprezentowane. Mimo to "Lewiatan" jest przeciwny szerokiej profilaktyce i badaniom medycznym w miejscu pracy. Kilka miesięcy temu Kongres Przedsiębiorczości, do którego należy organizacja Bochniarz, wypowiedział się zdecydowanie przeciwko działaniom ograniczającym ryzyka zawodowe związane ze zdrowiem: "Sprzeciw pracodawców budzą ponadto propozycje zmian ustawy o służbie medycyny pracy. Rozszerza on bowiem zadania służby medycyny pracy, która przez działania ograniczające ryzyko zawodowe ma aktywnie oddziaływać na poprawę warunków pracy. W ten sposób zwiększa się zakres uprawnień pracowniczych dotyczących profilaktycznej opieki zdrowotnej. Jednak z drugiej strony proponowane zmiany spowodują niepotrzebny wzrost obciążeń finansowych po stronie pracodawców, które przełożą się na rentowność i konkurencyjność firm"18. Na "Czarnej liście barier przedsiębiorczości" opracowanej przez Bochniarz pojawiają się też: "Ograniczenie zakresu wstępnych badań lekarskich oraz ograniczenie obowiązku dokonywania badan okresowych" oraz postulat, zgodnie z którym "zmiany powinny przewidywać mniejsze obciążenia pracodawcy w zakresie szkoleń bhp"19. Kobiety pracujące w trudnych warunkach muszą się więc liczyć z tym, że występująca w ich imieniu na Kongresie Kobiet Bochniarz będzie robić wiele, aby nie miały one zapewnionych standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW