Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Umowa społeczna

Autor: Mirnal
dodano 04.06.2007
Umowa społeczna

Gdyby zmiany społeczne poszły w zaproponowanym kierunku, to nie byłoby dramatycznych strajków lekarzy i nauczycieli. Bylibyśmy społeczeństwem osadzonym na zasadach solidarności społecznej. A "Solidarność" to już historia.


Każdy pracownik państwowego zakładu pracy otrzymałby umowę o pracę z wymienioną tamże kwotą nie w złotych (zmieniającą się ostatnio z różnych, a nie zawsze zrozumiałych powodów), lecz z wymienionymi współczynnikami. Współczynnik zasadniczy byłby iloczynem współczynnika głównego i pozostałych współczynników i byłby podstawą do określenia płacy zasadniczej będącej iloczynem współczynnika zasadniczego przez średnią krajową płacę zasadniczą określaną przez GUS co miesiąc na podstawie bilansowania wydatków i przychodów Państwa oraz kosztów produkcji i dochodów ze sprzedaży towarów przez wszystkie państwowe zakłady pracy. Zdefiniowana w ten sposób płaca byłaby płacą gwarantowaną przez Państwo. W przypadku zwiększenia rentowności Państwa (jako szeroko rozumianego gospodarstwa), płace byłyby wyższe (na skutek podwyższenia średniej krajowej płacy określanej przez GUS), jednak w przypadku zmniejszenia jego rentowności (klęski żywiołowe, błędy w zarządzaniu) płace byłyby niższe. Państwo (Sejm, Senat, Rząd) powinno już dziś określić, ku jakiemu modelowi płacowemu zmierza (ku amerykańskiemu, niemieckiemu, szwedzkiemu...). W miarę rozwoju gospodarczego, tabela współczynników zbliżałaby się do wybranego modelu, zwiększając różnice pomiędzy współczynnikami głównymi do momentu osiągnięcia wzorca (a zatem, zwiększając także różnice płacowe) premiując zawody wymagające wyższych kwalifikacji.

W przypadku szczególnie poważnych niepowodzeń gospodarczych współczynniki (a więc i płace) ulegałyby spłaszczeniu (ustawa Parlamentu obowiązująca wyłącznie podczas kryzysu) kosztem lepiej zarabiających, gdyż Państwo musiałoby zapewnić minimalny byt najskromniej opłacanym pracownikom. Wzrost minimalnego współczynnika, nawet bez zmniejszenia wyższych współczynników spowodowałby spadek wyższych płac, gdyż suma płac musiałaby się zbilansować.

Przedstawiciele wszystkich zawodów (nawet tych o najmniejszych współczynnikach) byliby zainteresowani we wzroście gospodarczym Państwa, gdyż byliby udziałowcami wielkiej spółki pod nazwą Rzeczpospolita Polska: wraz ze wzrostem rentowności Państwa, nawet przy niezmienianych współczynnikach, każdy zatrudniony w państwowym zakładzie pracy otrzymywałby coraz wyższe płace. W przypadku zwiększania różnic pomiędzy współczynnikami (celem zbliżenia ich do przyjętego modelu), należałoby wprowadzić zasadę - mimo szybszego wzrostu wartości współczynników wyższych, bezwzględne płace wzrastałyby dla wszystkich zawodów. Ze względów psychologicznych (z punktu widzenia matematyki nie ma to żadnego znaczenia) można byłoby przyjąć, że zawody uznane za najprostsze miałyby współczynnik główny równy l. Pozostałe zawody - współczynniki odpowiednio większe. Wraz ze wzrostem rentowności (zamożności) Państwa, różnice pomiędzy współczynnikami byłyby zwiększane, jednak po uzyskaniu założonych modelowych wartości, ich wzrost byłby zahamowany, co oczywiście nie zahamowałoby wzrostu płac realnych. Państwo, na podstawie aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju, ale i na świecie oraz na podstawie prognoz rozwoju, publikowałoby współczynniki obowiązujące na bieżąco, jak też współczynniki planowane w najbliższym czasie, co - zwłaszcza młodzieży - ułatwiłoby podejmowanie decyzji o wyborze przyszłego zawodu.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: Mirnal
avatar

O mnie
W serwisie od:
12.02.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD Mirnal
brak zdjęcia
TAGI: cyberius, zee, rozczochrańca, księga w serwisie od 2009-03-12 16:16:12
brak zdjęcia
w serwisie od 2009-03-14 20:43:30
brak zdjęcia
w serwisie od 2009-03-19 16:18:51
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje

Drogi użytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.


   

Ładowanie grafiki ...