Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Eksportowane filie wielkich muzeów sztuki

Autor: laim
dodano 12.06.2009
Eksportowane filie wielkich muzeów sztuki

Dzieła sztuki stają się jak towar,eksportuje się je do ekspozytur na całym świecie...


W celu zdobycia środków pieniężnych, a także w pewnym stopniu dla rozruszania skostniałego systemu renomowanych muzeów lub galerii sztuki. Powstają na świecie filie najbardziej znanych liczących się w świecie placówek. Paryski Luwr, Centre Pompidou Ermitaż, Muzeum Guggenheima, British Museum itd., Tworzą lub zamierzają tworzyć ekspozytury często w odległych kulturowo miejscach świata. Zjawisko ekspozycji sztuki przybiera nową formę wyrazu, rzecz nie polega już na tzw. „wycieczkowaniu obrazów” wysyłaniu ich np. Z Francji do Polski czy Japonii, po to by w oddalonych krajach odbiorcy mogli zobaczyć znane dzieło uznanego artysty, ale wprowadza nowy rys powiązany z globalizacją kultury oraz nowym podejściem, w którym to muzea i ich placówki, tworzą konsorcyjną galaktykę oddziału głównego i rozsianych po całym świecie jednostek córek.
Muzeum Guggenheima, kładzie nacisk na budowanie swojego prestiżu na całym świecie, żeby tego dokonać nie wystarcza już placówka macierzysta w Nowym Jorku zaprojektowana przez Franka Lloyda Wrighta, chociaż, ten wybitny architekt nadał niemal ton współczesnemu wystawiennictwu sztuki gdzie architektura współgra z ekspozycja muzeum, przyciąga odbiorcę, ale i nadaje ton nowoczesności całemu miastu. Ośrodki miejskie aspirujące do nowych wyzwań, jakie niesie ze sobą XXI wiek bardzo szybko pojęły, że dobrobytu nie buduje się tylko na ściąganiu inwestorów z zakresu usług, przemysłu, sportu czy turystyki. Potężny stadion, ogromne fabryki samochodowe, niezliczone ilości mega hipermarketów, porty morskie i lotnicze i wiele innych inwestycji, nie tworzą z dużego miasta organizmu dopiętego do końca. Kwestia powstawania filii renomowanych muzeów zaczyna być oczywista na świecie, głownie z powodów ekonomicznych. Hiszpańskie miasto Bilbao zdecydowało się dokonać skoku w przyszłość, zerwać z dotychczasowym wizerunkiem miasta niższej kategorii zapragnęło skończyć z jednostronnym kierowaniem swojego wizerunku i pokazać światu, że nie jest już tylko szarym przemysłowym mało atrakcyjnym miejscem. Oczywiście, aby tak się stało nie wystarcza, że Muzeum Guggenheima założyło w stolicy Kraju Basków nową placówkę, jednak jest, to duży krok, o którym aktualnie polska Warszawa może sobie tylko pomarzyć. Tak jak w Nowym Jorku, tak i w odmiennym kulturowo Bilbao, założono, że budynek muzeum musi być architektonicznym kanarkiem wyłaniającym się z przestrzeni i stającym się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem miasta niczym Wieża Eiffla w Paryżu, czy Pałac Kultury i Nauki we wspomnianej wyżej Warszawie.
   Eksportowane filie wielkich muzeów sztuki - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: laim
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD laim
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
08.10.2011 22:20:35
05.04.2009 09:01:54
09.08.2008 06:55:27
20.08.2008 09:32:27
zobacz więcej
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje