Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Wielkie kłamstwa odchudzania
dodano 18.03.2008
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Każdy chce wyglądać świeżo i czuć się lekko. Gdy ulubione spodnie nie dopinają się w pasie, to znak, że powinniśmy albo kupić nowe, albo zrzucić zbędne kilogramy.
Większość z nas wybiera tę drugą opcję i postanawia przejść na dietę. Zanim jednak zaczniemy się odchudzać, warto poznać mity, jakie funkcjonują na temat diet.
Kłamstwo 1- Zupy są tuczące.
Nie, o ile ich nie gotujemy na tłustym mięsie oraz tradycyjnie nie zagęścimy zasmażką czy śmietaną. Zrezygnuj z zagęszczania, a śmietanę zastąp naturalnym jogurtem, wtedy zupa będzie pożywna a nie tucząca.
Kłamstwo 2- Od ziemniaków i makaronu się tyje.
Ziemniaki w większości zawierają wodę (ponad 80 proc.). Do tego nie zawierają tłuszczów i są mało kaloryczne. Dodatkowo zawierają witaminy z grupy B i witaminę C, białko oraz żelazo. Również porcja makaronu to niecałe 200 kcal. Nie tuczą, jeśli nie są podane z tłustym sosem, można spokojnie komponować je z warzywami.
Kłamstwo 3- Mała zawartość tłuszczu to niska kaloryczność.
Dużo przetworzonych pokarmów, w których ograniczono zawartość tłuszczu ma nawet więcej kalorii niż tradycyjne wskutek dodania większej ilości cukru i innych substancji poprawiających smak oraz konsystencję odtłuszczonych produktów. Poza tym, jeśli produkt ma mało tłuszczu, to nie zaspokoi głodu i za jakiś czas znowu sięgniesz po jedzenie.
Kłamstwo 4- Niektóre pokarmy spalają kalorie.
Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że seler czy inne produkty spalają tłuszcz. Owszem kofeina może pobudzać przemianę metaboliczną w krótkim okresie, ale w żadnym wypadku nie powoduje on utraty wagi.
Kłamstwo 5- Orzechy tuczą.
Spożywanie od 20 do 60 g orzechów dziennie przez 6 miesięcy, pomimo że zwiększa stały dopływ kalorii nie powoduje przybrania na wadze – wynika z amerykańskich eksperymentów. W małych ilościach orzechy są wręcz zalecane jako podstawa zdrowej zbilansowanej diety dzięki wysokiej zawartości białka, błonnika i minerałów.
Kłamstwo 6- Owoce można jeść bez ograniczeń.
Więcej niż 2-3 owoce dziennie może wpłynąć negatywnie na dietę z powodu dużej zawartości cukrów prostych. Niekontrolowane jedzenie owoców również prowadzi do tycia. Pijąc dużo soków owocowych można przybrać na wadze, ze względu na zawartość naturalnych cukrów ale i faktu, że często są one dodatkowo dosładzane. Najlepiej pić je rozcieńczane.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ