Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Zrób sobie telewizor...

Autor: kazag
dodano 14.02.2008
Zrób sobie telewizor...

...albo przynajmniej odtwarzacz mp3, ciągnik rolniczy czy mulinową bransoletkę.


Własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, biżuteria, ozdoby, opakowania na prezenty czy wieszaki na ubrania to nie jest kres możliwości zapaleńców skupionych, mniej lub bardziej świadomie, w popularnym na zachodzie ruchu „Do it yourself”, co w rodzimym języku oznacza „Zrób to sam”.

Ideą DIY jest własnoręczne wykonywanie przedmiotów codziennego użytku, ale nie tylko. W krajach zachodniej Europy, bądź w Stanach Zjednoczonych, DIY stało się nawet potoczną nazwą sklepów ze sprzętem dla majsterkowiczów, a w sieci roi się od stron z filmami instruktażowymi. Przykładem pomysłowości niech będzie chociażby odtwarzacz mp3 EchoMP3, który możemy wykonać posługując się kompletną instrukcją zaczerpniętą ze strony http://www.techdesign.be/projects/020/020.htm. Z kolei na stronie http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_in_wy_skapski_zak_2008 możemy przeczytać o rolnikach, którzy za czasów komunizmu konstruowali ciągniki wykorzystując do tego części z maszyn przeznaczonych do zupełnie innych celów. W prawdzie prawdopodobieństwo, że byli oni świadomymi uczestnikami ruchu jest znikome, lecz z pewnością starannie wypełniali jego założenia.

Wikipedia, za przykład działań DIY uznaje również popularne jeszcze niedawno ziny i ich internetowe odmiany: e-ziny, czyli czasopisma poświęcone jednej i konkretnej tematyce, często rozrastające się w szybkim tempie i stające się oficjalnymi periodykami niekoniecznie internetowymi. W Polsce wciąż działa wiele e-zinów, jednak tylko niektóre z nich swojej działalności nie kończą na pierwszym numerze, a nielicznym udaje się przedrzeć do szerszej rzeszy odbiorców i to najczęściej za pomocą takich wydawnictw jak słynny AcionMag będący dodatkiem do CD-Action. Najpopularniejsze są oczywiście e-ziny poświęcone tematyce komputerowej, internetowej i grom wszelkiej maści, ale można również poczytać w nich opowiadania czy wiersze domorosłych literatów lub teksty poświęcone zjawiskom paranormalnym, zwierzątkom domowym albo dyscyplinom naukowym. Cenne źródło informacji na temat tego typu publikacji znajduje się w Archiwum Zinów Komputerowych pod adresem http://eziny.erd2.webd.pl/.

Ruch „Do it yourself” znalazł jednak w kraju największy odzew na polu własnoręcznie robionych ozdób, biżuterii czy kartek świątecznych. Po wpisaniu do wyszukiwarki hasła 'zrób to sam' wyskakują nam dziesiątki adresów portali internetowych, na których majsterkowicze mogą odnaleźć instrukcje wykonania wszelkiej maści przedmiotów użytku codziennego. Działalność wielu z nich nie kończy się jednak tylko na wykonywaniu nowych naszyjników czy naszywek. Dużą popularnością cieszą się także sklepy internetowe prowadzące sprzedaż takich właśnie własnoręcznie wykonanych elementów po różnorakich cenach. Na stronach takich sklepów z pewnością możemy odnaleźć coś, co przyda się jako prezent urodzinowy lub będzie stylową i zarazem oryginalną ozdobą biurka.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: kazag
avatar

O mnie
W serwisie od:
28.05.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD kazag
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje