Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Ludność zależna
dodano 01.10.2007
Dzisiejszy człowiek jest prawie całkiem człowiekiem pańszczyźnianym, a więc należącym do państwa. Państwu oddaje dziewięćdziesiąt procent swoich dochodów, w postaci przymusowych podatków, świadczeń, jak i innych danin.
Prawdopodobną przyczyną takiego zjawiska mogło być małe rozpowszechnienie pieniądza jako środków wymiany, i mała liczba monet w obiegu.
Oczywiście przyczyn podległości jak i zniewolenia mogło być wiele, i mogły one także współwystępować obok siebie: przemoc zewnętrzna lub wewnętrzna, restrykcyjne prawo, niski poziom wiedzy i mała aktywność danej jednostki, rodziny lub społeczności, czyli de facto zacofanie, niski poziom wiedzy dotyczącej mechanizmów wymiany i rozsądnego gospodarowania dobrami, utrzymywanie tej wiedzy, na przykład dotyczącej pieniądza jak i rynku w tajemnicy przez rządzących w celach eksploatacji i wyzysku społeczności nad którą panowali.
A więc tam gdzie nie było pieniądza lub nie rozwinęła się w wystarczającym stopniu tego typu wymiana-przeważała zależność niewolnicza.
Interesującym zjawiskiem jest też że komunizm, sam pochodzący z zachodu europy, znalazł tak świetną pożywkę na wschodzie.
Socjalizm
-czyli skok na kasę
Był to taki rodzaj systemu, gdzie własność należała do jednego właściciela, małej grupy właścicielskiej, -oligarchów, dziś zapewne powiedzielibyśmy do "akcjonariuszy" przedsiębiorstwa-firmy, o nazwie -państwo-, był to więc monopol państwowy, tak naprawdę zarządzany przez małą grupę oligarchów będących u władzy, i przykład skrajnego zniewolenia.Ten sam właściciel miał monopol na kreowanie-tworzenie praw i ich interpretację, miał też monopol na bicie pieniędzy, a posiadanie innych walut było często zabronione. Również możliwości do swobodnego przemieszczania się i zmieniania miejsca zamieszkania, oraz opuszczania miejsca pracy-firmy bywały poddawane kontroli, restrykcji-ograniczeniom. Także możemy powiedzieć, że system ludności zależnej został rozwinięty do maximum w komunizmie i socjalizmie,właśnie.
Do jednego właściciela-monopolisty należały fabryki, zakłady pracy, sklepy, i handel.
TRANSFORMACJA
W każdym razie od 18 lat przeszliśmy a formę "pieniężną", ale czasy się zmieniły, i powstała zupełnie nowa jakość. Państwo które przechodzi w formę kapitalizmu państwowego może dowolnie kontrolować własność, i obywateli za pomocą opłat i danin, -podatków, koncesji i rozwiniętego systemu pozwoleń, na różnego rodzaju świadczenia społeczne, [czynsze , haracze, trybuty], a stopień ingerencji państwa w wolność i własność obywateli nie ustalają żadne przepisy, mało tego rząd albo parlament może w każdej chwili i to bez rewolucji bolszewickiej skonfiskować własność obywateli za pomocą choćby wspomnianego wyżej podatku, podnosząc jego wysokość do wysokości bliskiej stu procent dochodów. I w ten sposób wprowadzić komunizm w sposób demokratyczny czyli marksistowski
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW