Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Z serca dla serca od serca czyli... Dzień Zakochanych

dodano 13.02.2012
Z serca dla serca od serca czyli... Dzień Zakochanych

Powszechnie uważa się, że Walentynki to kolejny przejaw amerykanizacji i komercjalizacji napływającej do naszego kraju zza oceanu. Nie do końca jest to prawdą, gdyż początków Walentynek należy szukać w Europie.


Pierwowzorem Święta Zakochanych była wigilia Luperkaliów, czyli świąt ku czci Fauna, bożka płodności, obchodzonych w starożytnym Rzymie 15 lutego. W czasie uroczystości, na skrawkach papieru zapisywano imiona wszystkich rzymskich dziewcząt i wrzucano je do specjalnej urny wraz z krótkimi wiadomościami miłosnymi. Następnie karteczki losowano wśród młodych mężczyzn i od tej chwili, połączona w taki sposób para, musiała ze sobą przebywać przez cały czas trwania święta. Po upadku Rzymu tradycja ta stopniowo odchodziła w zapomnienie, w V wieku papież Gelazjusz wydał nawet zakaz świętowania Luperkaliów. Aby wykorzenić stare, pogańskie zwyczaje wśród wiernych, Kościół postanowił nadać świętu nowy, chrześcijański sens – i wtedy z pomocą przybyła postać św. Walentego. Był on rzymskim biskupem żyjącym w II wieku naszej ery, symbolem miłości ekumenicznej i międzywyznaniowej. Wbrew woli cesarza duchowny potajemnie udzielał ślubów wojownikom i ich wybrankom, jako pierwszy pobłogosławił on także związek pogańskiego legionisty i młodej chrześcijanki. Według legendy, błogosławieństwo przyjęte z jego rąk gwarantowało długie i szczęśliwe życie małżeńskie, pełne wzajemnej miłości i wierności. Święty Walenty zginął śmiercią męczeńską w czasie prześladowań religijnych, a według podań stało się to właśnie 14 lutego. Od ok. 900 roku stare pogańskie święto zmieniono, więc na święto obietnic miłości, któremu patronuje chrześcijański duchowny.

Inaczej uważają Brytyjczycy, dla których to Anglia, a nie Włochy, jest ojczyzną Święta Zakochanych, ponieważ na cały świat rozsławił je ich rodak, Walter Scott. Powieściopisarz kojarzony jest ze stwierdzeniem, że 14 lutego to dzień, kiedy na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary, a ludzie po prostu idą za ich przykładem – stąd Święto Zakochanych przypada właśnie tego dnia.

Chociaż w Polsce Walentynki obchodzimy właściwie od lat 90. ubiegłego wieku, a więc stosunkowo krótko, to w całości przejęliśmy niezwykłą atmosferę tego dnia. Święto Zakochanych to przecież kolejna okazja, aby pokazać sobie nawzajem i całemu światu, że miłość istnieje i ma się dobrze. Czerwone serduszka, anonimowe kartki, drobne upominki i romantyczne wieczory tylko we dwoje – tak większość zakochanych celebruje ten wyjątkowy dzień. Jego nieodłączną częścią są także prezenty, które wręczamy ukochanej osobie. Prezenty, które mają wyrazić nasze uczucia: podarunki szczere, pełne ciepła i serdeczności, dary, które będą mówić więcej niż nasze słowa. Dlaczego więc nie posłużyć się słowami innych? Proponujemy zapoznać się z płytą ,,Cudowny Świat”, która zawiera 14 romantycznych piosenek, wykonywanych przez największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Utwory te z powodzeniem posłużą nie tylko jako akompaniament nastrojowego, walentynkowego wieczoru, ale przez cały rok przypominać będą ukochanej połówce o naszym uczuciu. Co więcej, kupując płytę Cudowny Świat” wspieramy budowę sztucznej komory serca dla dzieci, najważniejszy projekt Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi z Zabrza. Na płytę składa się 13 popularnych, płynących prosto z serca polskich piosenek w nowych niecodziennych aranżacjach. Usłyszymy na niej m.in. Marka Piekarczyka - legendę TSA – wykonującego utwór „Wspomnienie”, aktorkę Stanisławę Celińską śpiewającą tekst Osieckiej „Uciekaj moje serce” czy Krzysztofa Kiljańskiego przywołującego nostalgiczne wspomnienia w utworze „Pamiętasz była jesień”… A dodatkową atrakcją jest wykonywany przez wszystkich artystów doskonale wszystkim znany utwór Luisa Armstronga „What e Wonderful World”. Płyta doskonała zarówno do poduszki, słuchania w samochodzie jak i na nastrojową kolację we dwoje…
   Z serca dla serca od serca czyli... Dzień Zakochanych - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: msamarantus
avatar

O mnie
W serwisie od:
13.02.2012
Dodaj do znajomych

 
INNE OD msamarantus
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje