Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

dodano 02.04.2008
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Jest takie święto, którego datę wyznaczyły narodziny jednego z największych Duńczyków…2 kwietnia na całym świecie jest obchodzony „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Jest obchodzone w rocznicę urodzin duńskiego poety a zarazem jednego z największych światowych baśniopisarzy Hansa Christiana Andersena.


Na wybór osoby miał wpływ, że napisane przez niego bajki znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie .


„Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci” to wspaniała okazja, aby pokazać najmłodszemu pokoleniu, czym jest magia ukryta w stronicach książek. Ma im pomóc w zainteresowaniu się słowem pisanym, a dorosłym przybliżyć problemy związane z literaturą i czytelnictwem dziecięcym.


Z tej okazji wiele bibliotek, domów kultury i teatrów przygotowuje imprezy promujące literaturę dla najmłodszych.


Każdorazowo święto jest obchodzone pod innym hasłem, jak też organizuje je inne państwo. Nasz kraj miał ten zaszczyt w 1979 roku.


Ciekawostką jest, że w Czechach, które w ubiegłym roku były organizatorem „Międzynarodowego dnia Książki dla Dzieci” narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Stało się to kilka lat temu w małej bibliotece, gdzie bibliotekarka wieczorami czytała najmłodszym. Obecnie tą niezwykłą noc spędzają dzieci w bibliotekach czytając i słuchając bajki a impreza rozrasta się na inne kraje.


W Polsce w celu zachęcenia rodziców do czytania książek swoim dzieciom od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona na celu uświadomienie ludziom, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek.
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Natomiast czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.

 

Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: AnnaHudyka
avatar

O mnie
W serwisie od:
04.07.2007
Przyjaciół:
1
Dodaj do znajomych

 
INNE OD AnnaHudyka
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje