Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Ekologia w biznesie

dodano 27.01.2012
Ekologia w biznesie

Istnienie firmy ma wielowymiarowy charakter, a na jej funkcjonowanie składa się nie tylko polityka finansowa czy zarządzania zasobami ludzkimi, ale też działania CSR, w tym aktywność na rzecz ochrony środowiska i racjonalnego gospodarowania energią.


Zarządzanie proekologiczne przynosi nie tylko korzyści dla środowiska naturalnego i wizerunku firmy, ale w wielu wypadkach pozwala także na znaczne oszczędności i wzrost efektywności. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom ekologicznym dostępnym dla biznesu.
Laptop zasilany pisaniem na klawiaturze
Jednym z ciekawszych ekologicznych rozwiązań, które być może wejdzie za jakiś czas do powszechnego użytku jest laptop zasilany poprzez pisanie na klawiaturze. Nad urządzeniem pracują naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology i Australian National University. Wszystko zaczęło się od opracowania błony piezoelektrycznej, która pozwala na wytwarzanie energii poprzez ruch oraz wydłuża okres użytkowania sprzętu. Technologia może być wykorzystywana w różnych urządzeniach, na przykład do ładowania telefonów komórkowych, o co pokusiła się firma Orange tworząc koszulki – ładowarki magazynujące energię w baterii. Tego typu rozwiązanie ograniczyłoby nie tylko zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie koszty pobierania prądu, ale również problem z utylizacją zużytych baterii. Czas pokaże czy wynalazek znajdzie zastosowanie w biznesowej rzeczywistości.
Telefon z kukurydzy
Ekologiczne ambicje ujawniają coraz częściej również producenci telefonów komórkowych, którzy dali się ponieść modzie na działania sprzyjające ochronie środowiska. W przyszłości firmy będą mogły wyposażać swoich pracowników w biodegradowalne telefony komórkowe. Na targach w Seulu w 2008 roku zaprezentowano aparat telefoniczny wykonany z bioplastiku, który powstał na bazie kukurydzy. Podczas Mobile World Congress w Barcelonie zaprezentowano natomiast projekt pierwszego na świecie telefonu komórkowego o nazwie Blue Earth, którego zasilanie stanowią baterie słoneczne. Urządzenie powstało z tworzywa sztucznego wytworzonego poprzez recykling plastikowych butelek. Słuchawki i ładowarka zostały skonstruowane tak, aby nie zawierały toksycznych materiałów. W pełni naładowany telefon działa od 10 do 14 godzin, przy czym naukowcy wciąż pracują nad wydłużeniem tego czasu.
Ekodrukowanie
Papier biurowy i tusze do drukarek to materiały eksploatacyjne, których zużywa się w firmie najwięcej. Niestety większość pracowników drukuje dużo więcej niż faktycznie potrzebuje oraz nie wykorzystuje takich funkcjonalności jak druk dwustronny, jeśli wymaga to na przekręcenia kartki na drugą stronę. Jest to szczególnie istotne kontekście najnowszych wyników badań dotyczących zużycia papieru na Starym Kontynencie. Ogólnoeuropejskie badanie Ipsos dowodzi, że liczba wydruków na pracownika dziennie to około 31 kartek, z czego 6-7 egzemplarzy wyprodukowanych zostaje niepotrzebnie. Brak świadomości, jaki wpływ na środowisko naturalne ma takie postępowanie, zdaje się być najniższy w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, gdzie drukarki pracują najintensywniej. Choć w Polsce średnia liczba codziennie produkowanych wydruków przez pracownika spadła do 25 arkuszy, to nadal sytuacja wymaga poprawy. Firmy, którym zależy na proekologicznym wizerunku mogą więc zainwestować w nowoczesny system pełnego zarządzania obiegiem dokumentów w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej, oraz informacji, jak na przykład polskie Vario. Tego rodzaju innowacyjne rozwiązanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów druku m.in. poprzez zmniejszenie liczby produkowanych dokumentów do niezbędnego minimum. Na rynku można również spotkać oprogramowanie, jak na przykład Kyocera KYOcontrol japońskiego producenta, które pozwala na sprawowanie całkowitej kontroli nad tym kto, kiedy, co i na którym urządzeniu drukował. Przydatne dla ograniczenia liczby wydruków jest także nakładanie limitów wydruków przypisanych do konkretnych pracowników czy działów. Doświadczenia opisywane przez firmy zajmujące się zaawansowanymi systemami druku wskazują, że samodyscyplina wprowadzona wraz z monitoringiem poczynań pracowników, przyczynia się do spadku liczby wydruków nawet o 30%.
   Ekologia w biznesie - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: futurepr
avatar

O mnie
W serwisie od:
21.10.2011
Dodaj do znajomych

 
INNE OD futurepr
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje