Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Od Parku Narodowego Kakadu do Fukushimy

dodano 30.05.2011
Od Parku Narodowego Kakadu do Fukushimy

Aborygeński klan Mirarr od kilkudziesięciu lat sprzeciwia się górnictwu uranu w Parku Naodowym Kakadu. Seniorka klanu Yvonne Margarula przypomniała, że uran z Kakadu był eksportowany z Australii na potrzeby japońskiego sektora energetycznego.


Mirarr to klan Aborygenów, którego tradycyjne ziemie znajdują się w regionie Parku Narodowego Kakadu na Terytorium Północnym w Australii. Klan liczy sobie obecnie około 70 osób, w tym blisko 30 osób dorosłych oraz 40 dzieci. Eksploatacja uranu na ziemiach Mirarr trwa od ponad 25 lat. Członkowie klanu od początku byli nieprzychylnie nastawieniu do wydobycia rud surowca na ich ziemiach i do dzisiaj podtrzymują sprzeciw wobec dalszego rozwoju kopalni Ranger oraz powstaniu nowej w obszarze Jabiluka.


HISTORIA OPORU
Zanim na Północy Australii utworzono Park Narodowy Kakadu to wcześniej w kilku etapach wyłączono ze statusu parku – jako swego rodzaju enklawy prawne – ziemie obfitujące w złoża uranu: Ranger, Jabiluka i Koongarra. Sprzeciw miejscowych Aborygenów wobec projektu sięga głęboko lat 1970. Podczas spotkania z 40 tradycyjnymi właścicielami w Gunbalanya na początku października 1978 roku, 12 z nich wyraziło niezadowolenie z planów powstania kopalni Ranger. Wśród nich był Toby Gangale, senior klanu Mirarr, który deklarował: „Nie podoba mi się to porozumienie. Chciałbym żeby zniknęło w ciągu sześciu miesięcy”. Niektórzy Aborygeni poparli projekt nie zdając sobie sprawy ze wszystkich konsekwencji eksploatacji uranu. Wielu z nich nie miało doświadczenia w negocjacjach, byli przekonani, że nie mają wpływu na postanowienia australijskiej administracji, mogą co najwyżej negocjować warunki obecności górnictwa w regionie. Projekt został zatwierdzony przez Radę Ziemi Północnej, reprezentującą Aborygenów z Terytorium Północnego.
W opozycji wobec kopalni Ranger pozostawał Toby Gangale, którego zdanie nie zostało wzięte pod uwagę. Ostatecznie i on musiał skapitulować: „Poddałem się. Minęło sześć lat i już nie walczę”. Toby Gangale odwołując się do kultury oraz wierzeń Aborygenów przestrzegał australijski rząd, że święte miejsca zamieszkane są przez niebezpieczną „moc Ojang” – jeżeli spokój tych miejsc zostanie zakłócony to niebezpieczna moc zostanie spuszczona z uwięzi, prowadząc do poważnych konsekwencji na całym świecie. Nikt go jednak nie słuchał. W 1998 roku klan Mirrar został poinformowany, że prawo najmu dla kopalni Ranger wygasa 9 stycznia 2000 roku i powinno zostać przedłużone. Zaznaczono jednak, że Mirarr nie mają prawa wypowiedzieć dalszej działalności kopalni w obrębie ich ziem rodowych. Prawo dalszej pracy zostało przedłużone. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad głos klanu Mirarr nader często był ignorowany przez przemysł górniczy i wszystkie szczeble administracji rządowej.
   Od Parku Narodowego Kakadu do Fukushimy - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: Damian Żuchowski
avatar

O mnie
W serwisie od:
13.07.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD Damian Żuchowski
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje