Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Chińsko-Rosyjski Gazociąg zagraża przyrodzie i mieszkańcom Ałtaju

dodano 11.09.2011
Chińsko-Rosyjski Gazociąg zagraża przyrodzie i mieszkańcom Ałtaju

Telengitowie i inne ludy Ałtaju stoją przed nowym, niepokojącym wyzwaniem. Rządy Chin i Rosji planują budowę niebezpiecznego gazociągu.


Telengitowie są rdzennymi mieszkańcami wewnątrz rosyjskiej Republiki Ałtaj, położonej na pograniczu Chin i Tuwy. Od co najmniej 8 tysięcy lat ałtajskie ludy udają się na Ukok Plateau gdzie grzebią swoich zmarłych, odprawiają obrzędy i składają ofiary na cześć nieba, gór i wody. Także dziś członkowie ludu Telengit kultywują tradycyjne rytuały w otoczeniu kurhanów i petroglifów, pamiątkach pozostawionych przez wspólnych przodków. Członkowie społeczności zachowali wiele rodzimych ścieżek wraz z klanowo-rodowym systemem społecznym. Przez wieki życia w trudnym i nieprzyjaznym otoczeniu, o suchym klimacie i wiecznej zmarzlinie, wytworzyli całkowicie samowystarczalną gospodarkę opierającą się na pasterstwie, myślistwie i rybołówstwie. Niewielu rdzennym mieszkańcom wschodu udało się uchronić tak wiele tradycji podczas dekad ingerencji i niszczenia lokalnych tradycji, celowej polityki prowadzonej przez radzieckich notabli.
Dzisiaj jednak Telengitowie i inne ludy Ałtaju stoją przed nowym, niepokojącym wyzwaniem. Rząd Chin i Rosji planuje budowę gazowego rurociągu, który pobiegnie przez Syberię do państwa środka. Planowany rurociąg przetnie idealnie Złote Góry Ałtaju znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, święty obszar Plateau Ukok i osiągnie ostatecznie Park Narodowy Kanas w Chinach, jeden z ostatnich niezabudowanych pustynnych obszarów w tym kraju. Centralne plany chińskiej i rosyjskiej administracji są prowadzone bez żadnych konsultacji społecznych. Zagrażają nie tylko tradycji lokalnych społeczności ale i delikatnej strukturze środowiskowej regionu. Gazociąg dotknie obszary chronione – w tym Park Przyrody Ukok – zamieszkane przez rzadkie zwierzęta, wpisane do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych: pantery śnieżne, górskie owce argali, orły stepowe i wiele innych. Budowie rurociągu będzie towarzyszyć powstanie dróg, które ułatwią kłusownikom penetrowanie regionu. Szczególnie zagrożone będą rzadkie pantery śnieżne (irbisy), które choć trudno uchwytne, przemieszczają się stałymi szlakami.


 Przedstawiciele ludu Telengit i rosyjskie organizacje ekologiczne zwróciły się do społeczności międzynarodowej o pomoc w zmianie trasy biegu gazociągu.
O wsparcie poprosił przewodniczący telengickiego związku Ere-Chui, Roman Tadyrow: „Jako przedstawiciel ludu Telengit z Republiki Ałtaju, proszę o wsparcie w poprowadzeniu kampanii przeciwko planom budowy gazociągu z Rosji do Chin przez Dolinę Chuya i Ukok Plateau. Dla nas Ukok jest świętym terytorium. Przez wiele stuleci nasi przodkowie odprawiali tam rytuały i chowali zmarłych. Rurociąg przez Ukok Plateau zniszczy wiele zabytków o znaczeniu naukowym i historycznym i, co ważniejsze, niezbędnych dla świętych tradycji naszego narodu”. Tadyrow przestrzega, że zniszczenie wiecznej zmarzliny w Ukok jest szczególnie niebezpieczne gdyż przyśpieszy topnienie lokalnych lodowców. Ostrzega także przed zagrożeniem sejsmicznym w południowym Ałtaju: „Region jest narażony na trzęsienia ziemi, które mogą spowodować katastrofalne nieszczelności w rurociągu i wycieki. Budowa gazociągu zagraża naszej lokalnej gospodarce… Apelowaliśmy do rosyjskich i chińskich agencji rządowych oraz Gazpromu, ale nasze prawa i potrzeby są ignorowane. Naszą jedyną nadzieją jest szeroko zakrojone, międzynarodowe wsparcie. Zwracamy się do Was z prośbą o wysyłanie listów protestacyjnych, do firm i rządów Rosji i Chin. Z góry dziękuję”.
   Chińsko-Rosyjski Gazociąg zagraża przyrodzie i mieszkańcom Ałtaju - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: Damian Żuchowski
avatar

O mnie
W serwisie od:
13.07.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD Damian Żuchowski
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje