Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

I tak Kant miał rację

dodano 18.04.2007
I tak Kant miał rację

Jeżeli jesteś kolejnym potomkiem narodu konsumpcyjnego, przeczytaj to, bowiem, może wreszcie dowiesz się o sobie, czegoś pożytecznego. Jeżeli jednak nim nie jesteś, tym bardziej przeczytaj ten artykuł, bo wiele mówi, o nas samych....



Większość ludzi nie wyobraża sobie życia w innych czasach. Ma to przeważnie związek z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości czy też wygodnickim podejściem do życia, w którym wszystko jest na sprzedaż, problemem jest tylko, za ile. Ale jeżeli wnikliwiej na to spojrzymy, możemy dostrzec, że świat, w którym żyjemy wcale nie jest do końca taki demokratyczny i otwarty na wszystko i że opiera się na pewnych negatywnych przesłankach. Tak naprawdę nic w nim nie jest takie oczywiste i tylko wtedy, gdy jesteśmy dobrymi obserwatorami świata, możemy dostrzec zmiany, jakie zachodzą i możemy ustrzec się przed nimi. Dlatego w tej pracy będę postępować według zasady, która mówi, że mamy prawo ostrzegać wszystkich przed niebezpieczeństwem, ale w granicach rozsądku.

Podstawowe pojęcia

Terminem „despotyzm” według Wielkiej Encyklopedii PWN określamy formę rządów charakteryzującą się niczym nieograniczonymi uprawnieniami władczymi. Monteskiusz stwierdził, że rządy despotyczne są oparte na lęku. Lęk zaś, jeśli już gdzieś zaistnieje, to występują razem z nim czynniki takie, jak niewolnictwo polityczne czy osobiste.
Drugim terminem jest „globalizm”. Jest to zbiór charakterystycznych i dominujących w końcu XX i XXI wieku tendencji w światowej ekonomii, polityce, demografii, życiu społecznym i kulturze, polegający na rozprzestrzenianiu się analogicznych zjawisk, niezależnie od położenia geograficznego. Natomiast terminami „postęp” i „społeczeństwo” określamy odpowiednio:
1) Proces kierunkowych zmian, w toku, którego dokonuje się przechodzenie obiektów danego rodzaju ku stanom lub formom wyższym.
2) Zbiorowość terytorialną złożona z wielu grup, klas, warstw społecznych, pozostających ze sobą w zależności kształtującej się w procesie historycznym.

Argumentacja poparta przykładami


Analizując treść dwóch pojęć: despotyzm i globalizm, można zauważyć pewne analogie. Bowiem tak jak za rządów despotycznych, w epoce globalizacji ktoś z góry dyktuje nam, co mamy robić: w tym wypadku są to wielkie korporacje, które wdrażają w nas pewne tendencje, aby czerpać potem zyski z naszego „zainteresowania”. W pewnym momencie zaczyna też występować niewolnictwo osobiste, kiedy ludzie zaczynają być częścią tego sztucznie stworzonego świata, a ich wszelakie wybory zaczynają przybierać formę nieograniczonej konsumpcji, objawiającej się podążaniem za określonymi z góry tendencjami (trendami).
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: ble_rulz
avatar

O mnie
W serwisie od:
27.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD ble_rulz
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje