Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Napiwkowa etykieta, czyli co kraj to obyczaj
dodano 18.10.2010
Kelnerzy, barmani, taksówkarze, fryzjerzy - pracę w tych zawodach często wynagradza się dodatkową zapłatą za wykonaną usługę. Dawanie napiwków co prawda nie jest obowiązkiem, ale w coraz większej liczbie krajów staje się społeczną normą.
Japonia
Napiwki są traktowane jako szczyt nietaktu. Nawet zaokrąglanie rachunku jest niemile widziane. Podobnie jest w Korei Południowej, Izraelu, Singapurze i Chinach.
Europa Wschodnia
Nie ma konieczności pozostawiania napiwku w barze czy w taksówce, ani przewodnikowi po mieście, w restauracji wystarczy zostawić 10 %.
Holandia
Dawanie napiwków w restauracjach nie jest w Holandii obowiązkowe; można zaokrąglić sumę do pełnego euro albo dać 10% napiwku. Poza tym w dawaniu napiwków obowiązują takie same zasady jak w Polsce.
RPA
We wszystkich restauracjach obowiązkowe jest płacenie napiwków w wysokości 10 % ceny posiłku.
Hiszpania
W restauracjach, hotelach i barach napiwek powinien wynosić 5-10 %, w taksówce - 10-15 %. Ale sami Hiszpanie nie dają napiwków - postrzegają to jako łapówkarstwo.
Portugalia
W restauracjach napiwek jest najczęściej z góry doliczany do rachunku, ale zwyczajowo zostawia się dodatkowo jeden procent kwoty. W barach i taksówkach powinno się zaokrąglić kwotę w górę.
Francja
W hotelach i restauracjach do rachunku dolicza się 12-15 % za obsługę. Taksówkarzowi należy dać napiwek w wysokości 10-15 %, natomiast w barach przeważnie zaokrągla się rachunek w górę.
Włochy
W restauracjach doliczane jest 10 % za obsługę do rachunku albo tyle samo trzeba zostawić na stoliku. W innych miejscach zwyczaj dawania napiwków się do tej pory nie przyjął, a za domaganie się napiwku grożą nawet kary.
Egipt
Częścią kultury kraju jest zwyczaj dawania napiwku za wszelkie usługi i pomoc (tzw. bakszysz) w wysokości 5-15 %. Do doliczonej przez hotel opłaty za obsługę, powinno się jeszcze dodać 5 %. Z góry płacimy też przewodnikom na rejsach po Nilu.
Tunezja
Ogólnie przyjęte jest pozostawianie bakszyszu pokojówkom, kelnerom (10-15 % wartości rachunku), portierom, taksówkarzom, kierowcom na wycieczkach. Należy pamiętać, aby nie wsuwać pieniędzy kelnerowi do kieszeni, gdyż świadczy to o braku dobrych manier - dla Tunezyjczyków ważna jest nietykalność osobista. Napiwki daje się też za parking i toaletę.
Australia i Nowa Zelandia
W większości miejsc napiwek jest odbierany jako obraza, poza popularnymi turystycznie miejscami, gdzie zwyczaj dawania napiwków już się przyjął.
Porady dotyczące napiwków
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW