Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
zamknijx
Profil nie znaleziony
zamknijx
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Wyłączenie odpowiedzialności karnej

dodano 04.06.2010
Wyłączenie odpowiedzialności karnej

Zasadą obowiązującą na gruncie całego prawa karnego, a więc także prawa karnego skarbowego jest pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności w przypadku gdy znamiona jego czynu wypełniły stany penalizowane przez ustawę.


Błąd co do karalności
Wyłączenie odpowiedzialności na gruncie KKS może nastąpić także w przypadku gdy sprawcy nie będzie można przypisać winy, gdy odnośnie danego czynu dopuścił się w usprawiedliwionej nieświadomości jego karalności. Stanowi o tym art. 10 § 4 KKS - nie popełnia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego karalności. Możemy mieć tu więc do czynienia z dwoma rodzajami wyłączenia, a mianowicie z całkowitym włączeniem odpowiedzialności, lub z wyłączeniem odpowiedzialności co do surowszej karalności.
Odnosząc powyższy przepis do woli ustawodawcy, stwierdzić należy, że intencją ustawodawcy było przyjęcie założenia, że np. osoby trudniące się usługowym prowadzeniem ksiąg, znają zasady wykonywania tych czynności, i nie mogą co do zasady pozostawać w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu do niekaralności nierzetelnego prowadzenia ksiąg.
Zacytowany powyżej przepis będzie miał przede wszystkim zastosowanie w stosunku do osób, którym obiektywnie można przypisać nieznajomość przepisów prawa podatkowego.
Niepoczytalność sprawcy
Wyłączenie odpowiedzialności karnej skarbowej może mieć miejsce także w przypadku, gdy sprawca czynu zabronionego był w czasie jego popełnienia niepoczytalny lub jego poczytalność była w znacznym stopniu ograniczona. Ze względu jednak na charakter czynów zabronionych penalizowanych przez KKS, stwierdzić należy, że ten sposób wyłączenia odpowiedzialności będzie miał niewielki zakres zastosowania.
Wyłączenie lub znaczne ograniczenie poczytalności nie może być jednak rozumiane dowolnie. Zgodnie z brzmieniem art. 11 § 1 KKS, wyłączenie poczytalności może nastąpić w następujących przypadkach:
- z powodu choroby psychicznej;

- upośledzenie umysłowego;

- innego zakłócenia czynności psychicznych.
Istotne jest, aby powyższe wyłączenia lub ograniczenia poczytalności istniały w momencie popełniania czynu i miały na niego wpływ.
Jeśli poczytalność sprawcy była w trakcie popełniania czynu ograniczona, ale nie całkowicie wyłączona, sąd może odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego.
   Wyłączenie odpowiedzialności karnej - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: beskidek
avatar

O mnie
W serwisie od:
05.01.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD beskidek
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje