Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Komplikacje dla kierowców? Kolejne zmiany

Autor: alexa90
dodano 18.03.2010
Komplikacje dla kierowców? Kolejne zmiany

W naszym państwie to już niemal tradycja, że wraz z nowym rokiem nadchodzą nowe zmiany w przepisach ruchu drogowego. Zmieniają się one co rok i nieczęsto powodują istny „galimatias” w sztuce prowadzenia pojazdów różnego typu.


Zacznijmy może od bardzo innowacyjnej zmiany, jaką jest możliwość posiadania prawa jazdy, przez młodych ludzi w wieku 14 lat. Wprowadzona została nowa kategoria AM, która przyporządkowania jest prowadzeniu pojazdów zwanych „czterokołowcami lekkimi”, jest to typ pojazdów silnikowych, których masa nie będzie większa niż 350 kg, silnik takiego mini autka będzie miał aż 5,5 KM, czyli maksymalna prędkością pojazdu będzie 45 km/h. Te małe maszyny niestety cenowo będą kosztowały więcej niż nie jedno pełnowymiarowy samochód średniej klasy, bo mini samochód będzie osiągał cenę od 43 do 59 tysięcy złotych. Małe szanse są na to, że każdy 14-latek będzie posiadał takie cudeńko, zważywszy na jego cenę, która przekracza dochody przeciętnego nie zarabiającego tak mało pieniędzy polaka.

Kolejną zmianą w Kodeksie prawa jazdy jest to, iż każdemu świeżo upieczonemu kierowcy przysługuje 2 letni okres próbny, tak to nic nowego, nieprawdaż? Jednak w ciągu tego okresu, jeśli kierowca dopuści się dwóch wykroczeń to będzie musiał odbyć kurs reedukacyjny, natomiast już trzy wykroczenia skutkować będą trwałym odebraniem prawa jazdy. Utracić prawo jazdy można również w skutek popełnienia przestępstwa wobec bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Na motocyklistów również czekają innowacje. Pojawi się kategoria A2, która nadaje prawo do kierowania motocyklem nieprzekraczającym 46 KM i stosunku masy i mocy nie przekraczającym 0,27 KM/kg. Będzie można wyrobić sobie prawo jazdy kategorii A2 w wieku 18 lat.

Niestety prawo jazdy kategorii A będzie można zrobić dopiero w wieku 24 lat lub po dwuletnim okresie posiadania prawa jazy kategorii A2, czyli najwcześniej będzie można zrobić kategorie A w wieku lat 20.

Nowe przepisy nie ominęły również motorowerzystów i osób kierujących quadami. By móc posiadać uprawnienia do kierowania tego typu pojazdem potrzeba będzie prawa jazdy kategorii AM. Wyrobić ją będzie można od 14 roku życia. Jednak kandydatów czekać będzie państwowy egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Zostaną również zniesione bezterminowe prawa jazdy, które ważne będą 15 lat. Aktualne prawa jazdy wydane na czas nieokreślony tracą ważność w 2033 roku.
   Komplikacje dla kierowców? Kolejne zmiany - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: alexa90
avatar

O mnie
W serwisie od:
18.03.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD alexa90
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje