Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Slackline bez tajemnic

dodano 05.08.2008
Slackline bez tajemnic
Ocena:

O slackline odpowiada Łukasz Janczy, założyciel Klubu Krowie Oko - slackline team. Więcej o klubie znajdziecie na slackline.com.pl


Czym jest slackline?
Najprościej rzecz ujmując, slackline to sport polegający na chodzeniu, balansowaniu i wykonywaniu trików po cienkiej (2-3 cm), nylonowej taśmie rozwieszonej na wysokości od kilkunastu centymetrów do kilkuset metrów nad ziemią.


Jak to się zaczęło na świecie, a jaka jest historia tego sportu w Polsce?
Slackline narodził się w Kalifornii w dolinie Yosemite na początku lat 80-tych XX wieku. Za jego twórców uważa się Adama Grosowskyiego i Jeffa Ellingtona. Wszystko zaczęło się od chodzenia po łańcuchach okalających parking. Następnie próbowano chodzić po linach wspinaczkowych, które w końcu zastąpiono taśmą. Niedługo potem slackline zyskał coraz więcej miłośników, pojawiły się też pierwsze highliney. Trudno powiedzieć, kiedy slackline trafił do Polski, natomiast przełomowy okazał się rok 2006, kiedy rozegrano pierwsze w Polsce zawody "Slackline Master 2006", powstała strona slackline.com.pl oraz forum slackline.fora.pl. Rok później w warszawskim "Blue City" odbyły się kolejne zawody "Slackline Polish Open 2007". 14 lipca 2007 roku Jan Gałek jako pierwszy Polak pokonał najsłynniejszy highline świata L.A.S w Yosemite. W Polsce często slackline określa się jako chodzenie po linie, co zapewne wynika z tłumaczenia "line" jako lina.


Czy jest on u nas dość popularny? Gdzie możemy odbyć szkolenia w tej dyscyplinie?
Nie ma specjalnych szkoleń. Slackline, mimo iż wygląda na trudny sport, jest bardzo łatwy do opanowania. Podstaw nauki slaczenia można szukać w internecie www.slackline.pl www.slackline.com.pl www.slackline.fora.pl www.slackline.blog.pl
A w naszym kraju myślę, że śmiało można mówić już o kilkuset osobach uprawiających slackline - Głównie w środowiskach wspinaczkowych, skąd się wywodzi. Coraz częściej jest pokazywany na różnych festynach i innych imprezach kulturalnych.


Ile kosztuje sprzęt do uprawiania slackline?
Samą taśmę możemy nabyć w cenie 1,20 za metr na aukcjach internetowych, kompletny zestaw to około 60 złotych. Nie potrzeba specjalnego obuwia ani ciuszków.


Kto może uprawiać slackline? Czy jest to sport mega niebezpieczny, czy poziom zagrożenia życia jest podobny do innych sportów ekstremalnych?
Slackline jest niebezpieczny jedynie w odmianie highline, gdzie pokonujemy taśmę na znacznych wysokościach, a zła asekuracja może doprowadzić do śmierci w wyniku upadku; ale nie było jeszcze śmiertelnych incydentów, mimo coraz popularniejszego pokonywania hajów „na żywca”. A uprawiać slackline może każdy, kto tylko jest w stanie utrzymać się o własnych siłach na własnych nogach.
   Slackline bez tajemnic - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: extremium.eu
avatar

O mnie
W serwisie od:
31.07.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD extremium.eu
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje