Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Kreml zmienił retorykę. Czy słowa zmienią Rosję?

dodano 16.12.2009
Kreml zmienił retorykę. Czy słowa zmienią Rosję?

Dzisiejsza Rosja uchodzi za kraj, w którym swoboda wypowiedzi nie funkcjonuje. Ci, którzy gotowi są otwarcie wyrażać swoje poglądy muszą się liczyć z groźnymi konsekwencjami. Czy sprawa majora Dymowskiego będzie punktem zwrotnym w dziejach Rosji?


Wśród ekspertów zajmujących się współczesną Rosję zdania na przyszłość tego kraju są podzielone. W ostatnim czasie daje się zauważyć polaryzację stanowisk. Raport Ośrodka Studiów Wschodnich wskazuje, że system polityczny zmontowany za czasów Władimira Putina trwa w najlepsze i jest wyposażony w „mechanizmy długiego trwania”, a Dmitrij Miedwiediew jest słabym i podporządkowany tak Putinowi jak oligarchom oraz pozbawionym własnego zaplecza figurantem. Pojawiają się opinie, że w bliższej przyszłości podobnie jak w roku 1917 i 1991 rosyjską państwowość czeka mniejsza lub większa implozja. Coraz więcej komentatorów porównuje modernizację postulowaną przez Miedwiediewa do pieriestrojki i głasnosti Michaiła Gorbaczowa.
W śród inteligencji rosyjskiej nie ma jasnej odpowiedzi jak należy traktować „modernizacyjną retorykę” Miedwiediewa. Profesor Igor Kliamkin w czasie „Stołu Polsko – Rosyjskiego”, uznał że jest to pusta i propagandowa retoryka służąca podniesieniu ducha udręczonego narodu i wykrzesanie z niego resztek entuzjazmu. Wydaje się, że rację mają ci, którzy podobnie jak prof. Yewgenij Yasin, twierdzą, że we współczesnej Rosji, słowa mają w polityce znaczenie. Jak powiedział należy się spodziewać, że „modernizacyjną retorykę” bez zastanowienia będą kopiować urzędnicy i decydenci różnych szczebli chcący się przypodobać się reżimowi i uzyskać korzyści. Czy istnieje powód do optymizmu?
Słusznie zauważają autorki raportu OSW, że ekipa rządząca Rosją nie ma woli podzielenia się wpływami. Co więcej nie istnieje opozycja dostatecznie silnie popierana przez społeczeństwo - zdolna do zdobycia władzy. Samo społeczeństwo nie przejawia większych ambicji politycznych. Jednak aby „władzy raz zdobytej nie oddać” putinowski wertykał władzy musi dostosowywać się do zmieniających się okoliczności i reformować kraj zgodnie z oczekiwaniami Rosjan. Tylko to daje gwarancję utrzymania władzy i zabezpieczy przed oderwaniem się nomenklatury od rzeczywistości. Przypomnijmy, że w połowie lat 80-tych kryzys w ZSRR był przejawem oderwania się stetryczałej elita władzy od rzeczywistości. Jakie są rzeczywiste oczekiwania rosyjskiego społeczeństwa zaczynają informować wolne media: Nowaja Gazieta, gazeta.ru, Rosyjski Newsweek, obrońcy praw człowieka oraz co odważniejsi obywatele za pośrednictwem internetu. I tutaj dobrym przykładem może być akcja majora Dymowskiego poparta przez funkcjonariuszy struktur siłowych czyli ludzi jak by się mogło wydawać oddanych i „odcinających kupony” od putinowskiego systemu władzy.
   Kreml zmienił retorykę. Czy słowa zmienią Rosję? - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: mikolajczuba
avatar

O mnie
W serwisie od:
07.09.2009
Dodaj do znajomych

 
INNE OD mikolajczuba
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje