Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Pyrchomachina - wydarzenie, jakiego nie było

dodano 28.07.2008
Pyrchomachina - wydarzenie, jakiego nie było

Urszula Podraza, rzecznik Pyromachiny zdradza iThink szczegóły tej niezwykłej imprezy.


Skąd pomysł na PyroMachinę? Czy w Polsce odbywają się tego typu imprezy?
Urszula Podraza, rzecznik prasowy PyroMachiny: Pomysłodawcą PyroMachiny jest Paweł Zyguła, fascynat pirotechniki, jeden z najbardziej utytułowanych polskich pirotechników. Idea festiwalu łączącego różne dziedziny sztuki, w których ogień jest nadrzędnym tworzywem dojrzewała w nim od czterech lat. Dopiero jednak w tym roku, dzięki spotkaniu z Event-Factory, producentem wykonawczym pomysł Pawła może zostać zrealizowany po raz pierwszy.

Imprez na taką skalę, łączących tyle dyscyplin artystycznych nie ma nie tylko w Polsce, ale i w Europie.


Co będziemy mieli okazję zobaczyć podczas występów?
UP: Największą atrakcją będą konkursowe widowiska pirotechniczne – każdego dnia imprezy zobaczymy dwa dziesięciominutowe spektakle przygotowane przez zespoły z Włoch, Niemiec, Czech i Portugalii. Jury, złożone z ekspertów pirotechnicznych i artystów, będzie oceniało przygotowanie techniczne zespołu (np. bezpieczeństwo), umiejętność dobrania i łączenia barw, zastosowane formy, kształty i układy, dopasowanie efektu do muzyki. Ostatnim kryterium jest ogólne wrażenie estetyczne. Laureat otrzyma Złotą PyroMachinę – statuetkę autorstwa Jana Siuty. Swojego faworyta wyłonią także dziennikarze. Najwyżej oceniony przez nich zespół otrzyma Kryształową PyroMachinę.

Pokazy konkursowe będą zamykały program pierwszego i drugiego dnia PyroMachin. Wcześniej zaprezentują się teatry ognia: Salamandra i Mandragora, zobaczymy finał spektaklu Teatru KTO „Wieża Babel” oraz wielkiego, ziejącego ogniem smoka z Teatru Groteska. Będą pokazy kaskaderskie, pokazy pirotechniki dziennej, wykorzystywanej w filmach i na scenie, taneczne performance i wielkie instalacje pirotechniczne, łączące stal i ogień.

Będzie można także zobaczyć jak się przygotowuje profesjonalne ładunki pirotechniczne.


Czy do polski przyjadą pirotechniczne sławy ze świata?
UP: W konkursie wystąpią znakomitości, laureaci najbardziej prestiżowych konkursów pirotechnicznych na całym świecie. Grupa Panzera z Włoch to legenda wśród pirotechników. Firma działa od ponad stu lat, przygotowywała największe pokazy ogni sztucznych w Szwajcarii, Anglii, Niemczech, Chorwacji, Słowenii, Maroku, Libii i Sudanie. W 2006 roku stworzyła gigantyczną prezentację otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Podczas całej olimpiady przeprowadziła 15 wielkich pokazów pirotechnicznych.

Kolejny gość to Niemiec Hans-Georg Kehse z grupą PYRO-ART. Nazywany jest guru i okrzyknięty autorytetem wśród designerów pirotechnicznych. Zrealizował m.in. , show z okazji otwarcia Stadionu Olimpijskiego w Berlinie w roku 2004, gigantyczny pokaz ogni sztucznych z okazji jubileuszowego roku 2000 na Akropolu w Atenach. W 2005 Kehse i zespół Pyro-Art zdobyli Grand Prix podczas światowych Mistrzostw Pirotechnicznych w Poczdamie.

Pionierem wielu nowych idei i koncepcji związanych z nowoczesną pirotechniką widowiskową są Portugalczycy z Luso Pirotecnia Group. Wśród licznych nagród warto wymienić I nagrodę na festiwalu Pyronale - International Fireworks Festival w Berlinie, pierwsze miejsce na festiwalu „Les Nuits de Feu” – Concours International de Feux D’Artifice.

Czeska grupa PyroMoravia ma na swoim koncie wiele sukcesów na forum międzynarodowym, jest m.in. laureatem głównej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Pirotechnicznym w Eisenach w Niemczech w 2005.
   Pyrchomachina - wydarzenie, jakiego nie było - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: tomasz_albecki
avatar

Opis z moblo.pl
podeszła i chwyciła go za rękę. zrozumieli, że nie mogą bez siebie żyć.
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD tomasz_albecki
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje