Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Rozważni czy romantyczni?

dodano 02.01.2007
Rozważni czy romantyczni?

W swojej najnowszej książce „Gottland” Mariusz Szczygieł mierzy się z obecnym przez lata w Polsce stereotypem, jakoby Czesi byli narodem defetystów i konformistów.



 








 

Czesi kochają życie. Taki był też najbardziej stereotypowy z Czechów – stworzony przez Haska dobry wojak Szwejk. Dobrotliwy gawędziarz szukający każdej możliwej okazji, żeby tylko wykpić się od walki z wrogiem jest na pewno w jakimś sensie symbolem postawy tego narodu. Nie znaczy to broń Boże, że Czesi są tchórzami bez krzty patriotyzmu. Potrafią po prostu realnie mierzyć siły na zamiary i znając swoje możliwości, nie angażować się bezpośrednio w konfrontacje mogące przynieść im tylko klęskę. Afirmacją ich życiowej postawy jest cytat chyba najlepiej oddający sens tej książki: Do dupy z kulturą, gdy na wojnie giną dzieci. Wypowiedział je wspomniany wcześniej Bata i choć dotyczą one pomysłu z gruntu absurdalnego (w 1938 roku w obliczu zbliżającej się wojny zaproponował on mianowicie przeniesienie Czechosłowacji w brazylijskie stepy Patagonii), dają obraz pojmowania świata przez naszych południowych sąsiadów.

Czeska uległość, czy jak kto woli realizm, bywała kłopotliwa dla samych najeźdźców. Gdy w 1948 roku parlament miał przegłosować ustawę w istocie oddającą całą władzę w państwie w ręce Komunistycznej Partii Czechosłowacji, sami posłowie z tego ugrupowania (dodajmy, mającego wyraźną przewagę w wyniku wyborów) prosili przedstawicieli demokratycznej opozycji, by choćby symbolicznie wyrazili swój sprzeciw. Na próżno. Raz jeszcze zwyciężyła chłodna kalkulacja, a w głosowaniu wszyscy posłowie opowiedzieli się za przyjęciem ustawy. Komunizm okazał się zresztą dla Czechów ciężką przeprawą, o wiele cięższą niż to miało miejsce w Polsce. Procesy polityczne, egzekucje, tysiące ludzi w więzieniach – tak gorliwy rząd komunistyczny Klementa Gottwalda starał się przypodobać Kremlowi. No i pomnik Stalina, największy na świecie, który ze wzgórza na Letnej miał obserwować postępy kolejnych pięciolatek.

Czechom żyło się ciężko, ale się żyło. Pomagał im w tym realizm, który wytworzył tzw. kafkarnę – świat komunistycznego absurdu nawiązujący do dzieł najsłynniejszego pisarza Pragi. Tylko świadomość absurdalności komunistycznych rządów pomagała Czechom przetrwać. To taki trochę czeski bareizm, żyjący w ukryciu pośród ludu w czasach zakręconego przez władzę wentyla bezpieczeństwa.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: mariusz_piotrowski
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD mariusz_piotrowski
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje