Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Przez bloga do kariery
dodano 24.04.2008
Internet to prawdziwa kopalnia wiedzy o... nas samych. Korzystają z tego pracodawcy, którzy coraz częściej w poszukiwaniu kandydatów na wolne stanowisko zaglądają do sieci.
Blog idealny
– Przejrzysta struktura, systematyczne wpisy, merytoryczna poprawność, zachęcająca treść i przyjazny wygląd powinny skutkować w postaci dużej ilości komentarzy i odwiedzin bloga – wylicza Łukasz Sobek, autor strony www.sobek.pl. Łukasz po sześciu latach pracy jako lektor języka obcego postanowił spróbować swoich sił jako wolny strzelec. W myśl zasady praktyka czyni mistrza, założył bloga na temat języka angielskiego, który – jak twierdzi Łukasz – pozwala mu doszlifować formę przekazu i stawać się lepszym nauczycielem. Przyznaje także, że już widzi pierwsze efekty – coraz łatwiej przychodzi mu tłumaczenie uczniom tajników języka angielskiego. Pogłębianie swojej wiedzy i prezentowanie jej w sposób przystępny i ciekawy to podstawowy wymóg dobrego blogera. O czym jeszcze należy pamiętać pisząc bloga, którego chcemy zaprezentować w CV? Ważna jest wspomniana wyżej systematyczność – dzięki regularnym wpisom dajemy do zrozumienia, że obcy jest nam „słomiany zapał”, a swoje działania traktujemy poważnie. Liczy się także umiejętność pisania – wszak poprawne formułowanie swoich myśli jest niezbędną cechą każdego profesjonalisty. A jeśli o profesjonalizmie mowa... Najlepiej będzie, jeśli na blogu sprawy prywatne odłożymy na bok, ograniczając się raczej do krótkiej informacji o sobie na specjalnej podstronie. – Istnieją co prawda blogi, na których można czytać o rodzinnych problemach i prywatnych przeżyciach autora i które są prowadzone przez tzw. profesjonalistów, jednak trzeba mieć duże wyczucie, by wiedzieć, na ile można sobie w takim blogowaniu pozwolić, aby sobie nie zaszkodzić – przestrzega Paweł Lipiec. – Początkującym blogerom zdecydowanie odradzam łączenie bloga profesjonalnego z prywatnym.
Pamiętajmy też, by pisząc bloga, kierować się zasadą wiarygodności i starać się nie powielać informacji i opinii zawartych na innych stronach. – Dobry bloger powinien mieć wiedzę i własne zdanie. W polskiej blogosferze właśnie takie osoby są najchętniej czytane i najbardziej szanowane – przekonuje Patrycja Kierzkowska, autorka bloga www.blog.shrew.pl.
Dzisiaj, kiedy w Internecie rządzi Web 2.0 (serwisy, których treść generują sami użytkownicy) stworzenie bloga jest... proste! Nie trzeba znać żadnego języka programowania ani zasad projektowania stron internetowych – wystarczy kilka kliknięć i gotowe. Bloga można założyć za pośrednictwem wielu serwisów oferujących tę usługę (często bezpłatnie), np. www.blog.onet.pl, www.blog.pl, www.blox.pl, www.ownlog.pl, www.pl.wordpress.com, www.blogger.com. Powstaje także coraz więcej portali ukierunkowanych na blogi profesjonalne, m.in. www.profeo.pl, www.interaktywnie.pl, www.nf.pl, www.jogger.pl. Jak widać, jest w czym wybierać – i z pewnością warto to zrobić. Może się okazać, że tylko te kilka kliknięć i parę wpisów dzieliło nas od zdobycia upragnionej pracy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW


















