Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Raport - banki pod lupą SEM
dodano 07.03.2009
Ranking polskich banków pod kątem ich działań search engine marketing, przygotowany przez agencję SEM - Bluerank.
Największy skok odnotował mBank – z siódmej pozycji w 2007, na trzecią w 2008. Wzrost ten zawdzięcza zarówno rozpoczęciu działań PPC (rok wcześniej ich nie prowadzili) jak i zwiększeniu ilości linków prowadzących do serwisu oraz jego optymalizacji (działania SEO).
Największy spadek zaliczył MultiBank, który uplasował się dopiero na dziesiątym miejscu W stosunku do poprzedniego rankingu, poszedł w dół aż o pięć pozycji! Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest mniejsza obecność MultiBanku w TOP 10 naturalnych wyników wyszukiwania, generowanych przez ogólne zapytania związane z branżą bankową i usługami finansowymi: kredyt, banki, fundusze inwestycyjne, pożyczki, kredyt hipoteczny, lokaty, bankomaty, kredyt mieszkaniowy, karty kredytowe, kredyt gotówkowy (te same zapytania stanowiły podstawę również poprzedniego badania – z 2007 roku).
SEO RANKING BANKÓW
Spadek pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania dotknął prawie wszystkie banki (z wyjątkiem Millennium). Jest to prawdopodobnie związane z coraz bardziej agresywnym pozycjonowaniem serwisów pośredniczących w sprzedaży kredytów, które to serwisy korzystają z programów partnerskich (zarówno programów samych banków, jak i programów serwisów bankier.pl i Money.pl). Programy partnerskie nie podają bezpośredniego linku do witryny banku - do przekierowań wykorzystują JavaScript, który jest dla Google nieczytelny. Trudno zresztą liczyć na to, aby serwisy partnerów zaczęły linkować do stron banków w sposób naturalny. Istniałoby wówczas „ryzyko”, że użytkownik przejdzie na stronę banku przez bezpośredni link, a nie przez formularz zamówienia – pośrednik finansowy pozbawiłyby się w ten sposób potencjalnych zysków. W ten sposób prawdopodobnie będzie się w najbliższej przyszłości utrwalała w wynikach naturalnych przewaga serwisów pośredniczących w sprzedaży produktów finansowych. Dobrym wyjściem dla banków byłoby jednak przebudowanie serwisów partnerskich tak, aby partner linkował w sposób naturalny do strony banku (ruch taki i konwersje z niego można zliczać na przykład za pomocą Google Analytics lub innych systemów statystycznych). Przy odpowiedniej optymalizacji SEO systemu partnerskiego, banki mogłyby szybko wrócić na pierwsze strony naturalnych wyników wyszukiwania.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ