Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Przestępcy jadą na wakacje do Brugii
dodano 18.02.2008
"Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" to czarna komedia kryminalna z Colinem Farrellem, Ralphem Fiennesem i Brendanem Gleesonem w rolach głównych.
"Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" kręcono w Brugii, najlepiej chronionym w średniowieczu mieście w Belgii, które teraz stało się atrakcją dla turystów z całego świata. Dla płatnych zabójców Raya (Colin Farrell) i Kena (Brendan Gleeson), może się jednak okazać ostatnim miejscem podróży. Po wykonaniu zlecenia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia zostają wezwani przez londyńskiego szefa (w tej roli dwukrotnie nominowany do Oscara Ralph Fiennes), który rozkazuje im się ukryć i ochłonąć.
Udając turystów włóczą się wśród gotyckiej architektury Brugii. Ray ma dość tego miejsca. Natomiast Ken, obserwując porażająco zabawne poczynania Raya, powoli ulega magii miasta .
Im dłużej czekają na telefon od Harry’ego, tym dziwniejsze są ich przeżycia. Poznają amerykańskiego aktora-karła (Jordan Prentice) kręcącego europejski artystyczny film, duńską prostytutkę oraz Chloe (Clemence Poesy) - dziewczynę, która wpada w oko Rayowi, a która sama skrywa niejeden mroczny sekret.
Kiedy Harry w końcu dzwoni, wakacje Kena i Raya zamieniają się w walkę na śmierć i życie - pełną czarnego komizmu i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Pomysł zrodzony w weekend
Pomysł na nakręcenie „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” zrodził się w głowie reżysera i scenarzysty Martina McDonagha w czasie weekendowego pobytu w Brugii. W średniowieczu to belgijskie miasto, oddalone około godzinę drogi od Brukseli, było ważnym miejscem handlu i opływało w bogactwa. Okres najlepszej prosperity miasto ma już za sobą, ale w dalszym ciągu zachwyca historyczna architekturą, sztuką i klimatem, dzięki czemu pod koniec XIX wieku stało się popularnym centrum turystycznym.
McDonagh wspomina: „Kiedy pierwszy raz tam byłem, jakieś cztery lata temu, miałem mieszane uczucia. Zacząłem myśleć o dwóch postaciach, które mogłyby w odmienny sposób reagować na Brugię i zacząłem je opisywać w odniesieniu do konkretnych miejsc w mieście, z którymi mogliby wchodzić w interakcję.”
Producenci, Graham Broadbent i Pete Czernin, przeczytali scenariusz i, jak wspomina Broadbent: „uznaliśmy, że ten scenariusz to doskonała pisarska robota. Sugestywne dialogi, wyrazista historia i świetne role. Odwiedzając Brugię można zobaczyć, że ona sama może stać się bohaterem opowieści. To miasto ma tak intensywną atmosferę i jest tak malownicze, że w którąkolwiek stronę skieruje się kamerę, wygląda niesamowicie.”
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ