Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Zapomniana część historii Dąbrowy Tarnowskiej

dodano 27.06.2008
Zapomniana część historii Dąbrowy Tarnowskiej

Historia stosunków polsko-żydowskich liczy prawie 1000 lat. W wielu regionach naszego kraju to właśnie ci drudzy wnieśli znaczny wkład do naszej kultury narodowej. Było tak zwłaszcza w małych miasteczkach.


Historia dąbrowskich Żydów
Osadnictwo Żydów w Polsce sięgają XI wieku. Wiąże się to z ustrojem państwa pozwalającym im na schronienie się przed prześladowaniami mającymi miejsce

w innych częściach Europy. Mogli tu zachować i rozwijać swoją tożsamość narodową. Wybuch II wojny światowej był w zasadzie końcem wspólnej historii Polaków i Żydów.

W Gminie Dąbrowa Tarnowska i jej okolicach Żydzi odegrali znaczną rolę przyczyniając się do rozwoju regionu. Pojawili się w mieście przed jego lokacją

w 1693 roku. W 1697 posiadali synagogę, a prawdopodobnie od 1702 istniała Gmina Żydowska. Po 1765 roku na terenie parafii było ich 823 i liczba uległa powiększeniu. Zajmowali się głównie: handlem, rzemiosłem, produkcją wódki i piwa, wyrobem miodów oraz prowadzili karczmy. Dominowali w handlu i niektórych gałęziach rzemiosła. Należeli do najbogatszych mieszkańców. O ich znaczeniu świadczy fakt, że od 1788 roku działała tu szkoła żydowska a pod koniec XIX wieku powstały kolejne- prywatne w Dąbrowie

i w Żabnie.


 


Na przełomie XIX i XX wieku powstała żydowska biblioteka, drukarnia Liwszica i prywatne księgarnie. W roku 1921 w Radzie Miejskiej znalazło się 24 Żydów, którzy w okresie międzywojennym wchodzili też w skład Cechu Rzemiosł Różnych będąc nie rzadko cechmistrzem oraz w udzielając się w orkiestrze dętej miejskiego gimnazjum. W połowie lat 30-tych z założonych w mieście 2 klubów sportowych- jeden był żydowskim. Ludzie ci mieli swoje organizacje i stowarzyszenia, które pielęgnowały: język, kulturę oraz wychowały młodzież zgodnie z zasadami religii mojżeszowej.


Tak było do II wojny światowej. Przed 1939 rokiem Polskę zamieszkiwało około

3,5 miliona Żydów- 10% ludności kraju. Wojna była początkiem końca wspólnego współistnienia obu narodów.


Przed tymi najczarniejszymi kartami historii w Dąbrowie żyło 2500 Żydów a w powiecie 7 tysięcy. W czasie okupacji wraz z Polskami zmuszano ich do przymusowej pracy na rzecz gospodarki niemieckiej. Mieli zakaz handlu, korzystania z publicznych środków komunikacji i chodnika, byli przesiedlani ograniczono im wolność osobistą nakazując oznakowanie domów gwiazdą Dawida. Taki sam znak musiało mieć wierzchnie okrycie lub opaska na lewym ramieniu. Również konfiskowano im majątki.
   Zapomniana część historii Dąbrowy Tarnowskiej - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: AnnaHudyka
avatar

O mnie
W serwisie od:
04.07.2007
Przyjaciół:
1
Dodaj do znajomych

 
INNE OD AnnaHudyka
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje