Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Dlaczego WARTO wierzyć?

Autor: WiXa
dodano 23.11.2008
Dlaczego WARTO wierzyć?

Obyczajowość ludów zamieszkujących ziemię od zarania dziejów przepojona była bogactwem wierzeń. Patrząc na historię cywilizacji można zaryzykować twierdzenie, że religijność to naturalny stan człowieka. Przypadek? A może coś w tym jest?


Dla większości z nas “wierzyć” oznacza “być przekonanym o istnieniu (lub nieistnieniu) czegoś, bez żadnego dowodu wiarygodnie potwierdzającego ten fakt”. Jak to się dzieje, że – mimo postępu cywilizacyjnego – wciąż czujemy, że “trudno nie wierzyc w nic” i szukamy – czasem po omacku - oddechu transcendencji?
Ksiądz Józef Tishner powiedział kiedyś, że wiara w gruncie rzeczy jest “smutną koniecznością”. Filozof wyjaśnia, że gdybyśmy mieli wiedzę o wszystkim i o wszystkich, nie potrzebowalibyśmy wiary. Dlatego – abyśmy mogli normalnie funkcjonować i rozwijać się jako ludzie – potrzebujemy tego wewnętrznego “przekonania”, które nazywamy wiarą. Są bowiem rzeczy, które przerastają możliwości rozumu nawet najbardziej światłych z nas. Lukę tę zapełnia wtedy wiara, która pomaga nam wytłumaczyć “niewytłuaczalne”.
Tak, wiara jest więc “smutną koniecznością” pomagającą nam przebrnąć przez świat. Ale nie tylko. Badania dowodzą, że obdarzeni silną wiarą religijną są szczęśliwsi i żyją dłużej, niż ateiści. Badania finansowane przez amerykańską Narodową Fundację Nauki udowadniają, że głęboka postawa religijna może przedłużyć nasze życie o 7-14 lat.
Jak to się dzieje? Zdaniem psychologów, w obliczu trudnych chwil (np. ciężkiej choroby) wiara staje się swoistym “punktem zaczepienia”. Gdy jest nam ciężko, wówczas z całych sił wierzymy w uzdrawiającą moc modlitwy i czynionych przez nas praktyk religijnych, co to automatycznie “programuje” nasz organizm na mechanizm samoleczenia. Wiara i religijne obrzędy pomagają nam zdystansować się do codzienności i spokojniej przeżywać to, co przynosi nam życie. Wiara pomaga wzmacniać nam nasze cechy pozytywne, na przykład cierpliwość, nadzieję, zaufanie. Stajemy się wówczas spokojniejsi i szczęśliwsi. Ludzie spokojni, pogodzeni ze sobą i światem żyją dłużej – ta wewnętrzna harmonia jest podstawą długiego i szczęśliwego życia. Warto więc wierzyć nie tylko z konieczności, ale i z wyboru.
Coś w tym jednak musi być...


Katarzyna Bielska

Strefa Ludzi z Wartościami
   Dlaczego WARTO wierzyć? - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: WiXa
avatar

Opis z moblo.pl
Dodał(a) plik multimedialny http://patrz.pl?1265...
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych
Komunikator:

 
INNE OD WiXa
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje