Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Patchwork

Autor: Maciej
dodano 25.06.2007
Patchwork

...to stan świadomości.Patchwork Man Czy Obywatel globalnej wioski to Patchwork? Mentalnie, kulturowo, cywilizacyjnie... Bez poczucia dysonansu czy winy, radośnie odcina kolorowe ścinki od dowolnie wybranego sukna.


Patchwork Man
Czy Obywatel globalnej wioski to Patchwork? Mentalnie, kulturowo, cywilizacyjnie... Bez poczucia dysonansu czy winy, radośnie odcina kolorowe ścinki od dowolnie wybranego sukna. Czy będzie to religia, światopogląd, subkultura, moda, marka, teoria naukowa, czy obiegowa opinia. Wybrany fragment traktuje jak swój, pozostałe obchodzą go zaś mniej więcej tyle, co zeszłoroczny śnieg. Jak z klocków Lego, buduje swoją tożsamość. Prawo do jej wyboru i swobodnego kształtowania, jest dla niego prawem człowieka. Drażnią go bariery utrudniające nieskrępowane odcinanie łatek – jak choćby własność intelektualna. Patchwork Man nie jest konstrukcją stałą: kiedy jedne łatki odpadną, przykleja sobie nowe. Osoby o tradycyjnej konstrukcji psychicznej, postrzega trochę jak neandertalczyków. Struktury społeczne i polityczne sprawiają na nim wrażenie jeszcze bardziej archaicznych.

Patchwork History
Historia oglądana poprzez mapy to nic innego jak Patchwork. Tysiące różnobarwnych pól pojawia się i znika, jedne łatki na mapie Ziemi zastępowane są przez kolejne. Każda z nich to odrębny organizm państwowy, czasem kultura lub cywilizacja. Patchwork History, to jedyna historia która może być wspólna obywatelom globalnej wioski. Uczy ona pokory, obala kłamliwe wyobrażenia „odwieczności”, trwałości. Nadaje odpowiednią skalę i wymiar „wyjątkowości”...

Patchwork Democracy
Demokracja zmieniła się od czasów epoki przemysłowej. Partie reprezentujące klasyczne grupy społeczne (robotników, chłopów, przemysłowców, etc.), dysponujące względnie stabilnym poparciem i posiadające znaczną siłę mobilizacji społecznej swoich zawolenników – to półka w muzeum. Scena polityczna to Patchwork: odtwarzany co 4 lata, jakże często z udziałem innych, nowych łatek. Tniemy je i sklejamy według upodobania, nie tylko jako wyborcy. Współczesny polityk to także Patchwork: ze swobodą zmienia łatki swoich ewolujących poglądów, przynależność do obozów politycznych, partii, klubów parlamentarnych i kół. Tradycyjnie uważamy że to źle. Rzeczywistość od dawna nie jest już tradycyjna. Choć próbuje stwarzać pozory.

...Patchwork to stan świadomości... Również samo...

wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: Maciej
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.06.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD Maciej
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje