Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Legalizacja świadectw pochodzenia towaru

dodano 30.11.2011
Legalizacja świadectw pochodzenia towaru

Świadectwo pochodzenia towarów eksportowych jest dokumentem urzędowym. Mimo to w niektórych przypadkach należy dodatkowo je potwierdzić.


„Świadectwa pochodzenia towarów wywożonych z terytorium kraju są wystawiane przez organy celne na pisemny wniosek eksportera lub nadawcy towaru …” Tak kwestię dokumentowania pochodzenia towarów reguluje Art.10 Ustawy „Prawo Celne” z dnia 19.03.2004 r. Przepisy celne wielu krajów pozaeuropejskich wymagają by dokumenty eksportowe, w tym szczególnie świadectwa pochodzenia towarów, były potwierdzane przez izby gospodarcze kraju producenta/producenta. W Polsce taka instytucją jest Krajowa Izba Gospodarcza - Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA. Takie regulacje prawne mają między innymi Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Powszechnie praktykę tą stosują również inne kraje arabskie. W większości przypadków dokumenty, w tym świadectwa pochodzenia towaru, dodatkowo muszą być legalizowane w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz konsulatach lub ambasadach danego kraju w Polsce. Należy pamiętać, że to w jaki sposób mają być potwierdzane dokumenty, zależy od importera i z nim należy uzgodnić wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania wysyłki i towarzyszącej jej dokumentacji. Krajowa Izba Gospodarcza BLCA potwierdza świadectwa pochodzenia eksportera na podstawie złożonego przez eksportera: • wniosku o legalizację świadectwa pochodzenia podpisanego przez upoważnione osoby, • oryginału świadectwa pochodzenia urzędu celnego i jego kserokopii, która pozostaje w dokumentacji KIG, • kserokopii dokumentu importera, z którego wynika potrzeba legalizacji świadectwa przez KIG. Procedura legalizacji świadectwa zajmuje kilka minut. Jeżeli jednak firma korzysta z usług legalizacyjnych po raz pierwszy, należy dostarczyć do KIG dokumenty potwierdzające zarejestrowanie firmy i wzory podpisów, dzięki którym możliwe będzie uwierzytelnienie przedsiębiorstwa i osób je reprezentujących. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem legalizacja@kig.pl natomiast procedury, wzory formularzy na stronie Krajowej Izby Gospodarczej www.legalizacja.kig.pl Zbigniew Sokołowski Krajowa Izba Gospodarcza BLCA www.najlepszepraktyki.kig.pl Tel (22) 630 97 17 E-mail: zsokolowski@kig.pl Ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa
   Legalizacja świadectw pochodzenia towaru - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: blca-marketing
avatar

O mnie
W serwisie od:
30.11.2011
Dodaj do znajomych

 
INNE OD blca-marketing
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje