Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Pierwszy pomnik twórcy polskiego harcerstwa odsłonięty w Tarnowie

dodano 24.09.2008
Pierwszy pomnik twórcy polskiego harcerstwa odsłonięty w Tarnowie

Kilka dni temu w Tarnowie odsłonięty został pierwszy pomnik twórcy polskiego harcerstwa, Andrzeja Małkowskiego. Popiersie wykonane zostało z wapienia, a jego autorem jest Michał Poręba, zaś fundatorem – Urząd Miasta Tarnowa.


 


Odsłonięcia pomnika dokonała Krystyna Makowska – Żaba, wnuczka Andrzeja Małkowskiego, która na uroczystości przyleciała do Polski z Anglii. W ceremonii  uczestniczyli reprezentanci Związku Harcerstwa Polskiego z całej Polski, skauci ze Słowacji i Czech oraz polscy harcerze ze Lwowa.
Andrzej Małkowski urodził się w 1888 roku, studiował na Politechnice Lwowskiej i Uniwersytecie Jana Kazimierza. Działał w niepodległościowych organizacjach młodzieżowych „Zarzewie”, „Sokół” i „Eleusis”. W roku 1909 przetłumaczył na język polski książkę „Scouting for boys” Roberta Baden-Powella.  Właśnie wtedy zaczął tworzyć polski skauting.
W roku 1915 Małkowski ze swoją żoną Olgą, zagrożeni aresztowaniem przez władze austriackie, wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Później Makowski mieszkał w Kanadzie, gdzie założył polonijne drużyny harcerskie i brał udział w tworzeniu polskich oddziałów wojskowych.


W latach 1916 - 1918 służył w armii kanadyjskiej, a od listopada 1918 w armii generała Hallera. Zginął w czasie swojej misji wojskowej  15 / 16 stycznia 1919 roku,  po zatonięciu statku, którym płynął do Odessy.


W tym samym czasie w Tarnowie miał miejsce zlot kolekcjonerów skautowych, konferencja redaktorów czasopism harcerskich, otwarta została także w Tarnowskim Centrum Kulturalnym wystawa, poświęcona Andrzejowi Makowskiemu.


 


 
   Pierwszy pomnik twórcy polskiego harcerstwa odsłonięty w Tarnowie - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: ciesielczyk
avatar

O mnie
W serwisie od:
02.11.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD ciesielczyk
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje