Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Socjalizm ma się dobrze
dodano 07.05.2007
Wbrew diagnozom wielu ekspertów, kraje o dużej roli sektora publicznego w gospodarce osiągają znaczne sukcesy w polityce społeczno-ekonomicznej.
Podobnie przedstawia się sytuacja w Ameryce Łacińskiej. W ostatnich latach władzę w prawie wszystkich krajach przejęły partie i osoby wywodzące się z lewicy, co, jak okazało się, nie zaszkodziło w osiągnięciu najszybszego od wielu lat wzrostu PKB na poziomie ponad 5%. Oczywiście część z tych krajów nie prowadziło wcale lewicowej polityki makroekonomicznej, warto jednak zwrócić uwagę, że najszybszy wzrost w tym regionie osiągnęła piętnowana z uporem przez „Gazetę Wyborczą” za populizm i socjalizm Wenezuela. Stopniowe zwiększanie roli państwa w gospodarce i ograniczenie roli prywatnych korporacji nie zaszkodziło wenezuelskiej gospodarce. Oto bowiem w 2004 roku wzrost gospodarczy w Wenezueli wyniósł 17%! Również w latach 2005 -2006 utrzymał się on na wysokim poziomie, utrzymując się na poziomie blisko 10%. Wenezuela uzyskała też równowagę w bilansie płatniczym, a ponadto nastąpił znaczny wzrost w jej przemyśle. Niektórzy sugerują, że ten skokowy rozwój jest związany jest jedynie z wysokimi cenami ropy na światowych rynkach. Jednak i to nie jest prawdą, ponieważ wzrost w sektorach niezwiązanych z wydobyciem ropy naftowej w 2004 r. był większy niż w sektorze energetycznym. W Wenezueli poprawiają się też wskaźniki społeczne. Od 2003 r. bezrobocie spadło aż o 8 proc. (z 18 do 10%). Rośnie płaca minimalna, która tylko w 2006 r. zwiększyła się o 10%. Od początku rządów Chaveza spadł też poziom biedy w Wenezueli. W 1998 r. poniżej progu ubóstwa żyło 55% Wenezuelczyków, a pod koniec 2006 r. było ich 44%.
Również Kuba, przedstawiana przez polskie media jako biedny, socjalistyczny skansen, mimo stosunkowo niskiego PKB, osiąga znaczne sukcesy w rozwiązywaniu ważnych problemów społecznych. Między innymi całe społeczeństwo ma zapewniony dostęp do służby zdrowia, są niezwykle wysokie wskaźniki scholaryzacji, średnia długość życia jest nawet nieco wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, a bezrobocie wynosi 1,9%. W rankingu jakości życia przygotowywanych przez ONZ (Human Poverty Index) pośród 103 krajów rozwijających Kuba zajmuje wysoką szóstą pozycję, dystansując między innymi prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, jak też Singapur, Meksyk czy Turcję. Warto też zwrócić uwagę, że po kryzysie, jaki nastąpił na początku lat 90-tych, Kuba obecnie wróciła na drogę wzrostu gospodarczego i, mimo blokady amerykańskiej, jej wzrost PKB w 2006 r. wyniósł 7,5%.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW