Nowoczesne projekty domów
dodano 25.04.2008
Właśnie wraz ze swoją rodziną myślisz o budowie nowego domu? Jeśli interesują Cię nowoczesne projekty domów to w tym artykule dowiesz się wielu interesujących szczegółów na temat tego typu projektów.
Nowoczesne projekty domów to nie tylko projekty domów ze szkła i stali. To również projekty domów stworzone zgodnie z zasadami ekonomii, ergonomii i sprawdzonymi wzorcami zapewniającymi komfort codziennego życia. Nowoczesny projekt domu pozwala na zbudowanie budynku, w którym wszyscy domownicy i goście czuć się będą swobodnie, a ich życia nie będą uprzykrzać irytujące drobiazgi.
W nowoczesnym projekcie uwzględniono nie tylko usytuowanie pomieszczeń domu względem stron świata, ich wzajemne powiązania, wygodną komunikację i odpowiednie naturalne oświetlenie, ale również właściwe systemy ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. Nowoczesne projekty domów uwzględniają zarówno użycie współczesnych materiałów budowlanych (beton komórkowy, ceramika poryzowana, wełna kamienna) jak i najnowszych technologii.
Przy powstawaniu nowoczesnego projektu domu współpracują ze sobą pod czujnym okiem architekta specjaliści z różnych dziedzin: konstruktor, projektant instalacji, architekt wnętrz, ogrodnik, tak by produkt finalny – nowoczesny projekt – spełniał oczekiwania przyszłego użytkownika domu. Nie można ukrywać, że wraz ze zmianą sposobów i tempa życia ludzi, zmienia się sposób w jaki chcieliby oni mieszać. Obecnie nie sprawdzą się układy pomieszczeń w domu znane z historycznych realizacji. A zatem nie projektuje się domów z pokojami w amfiladzie, ogromnych wysokich pomieszczeń ogrzewanych jedynie ciepłem kominka.
Nawet jeśli wznosi się dom o bryle przypominającej dawny dwór szlachecki, próżno szukać w nim sieni, alkierzy i komór. Nowoczesny projekt domu odzwierciedla styl życia współczesnego człowieka i jego rodziny. Aktualnie panujące zasady projektowania mówią o „strefowaniu” funkcji domu. I tak zauważyć można wyraźny podział na cześć domu wspólna dla wszystkich domowników i dostępną dla gości. Znajdziemy tu przestronny zwykle hol, salon z kominkiem, jadalnię i kuchnię. Wielkość i wzajemne powiązania tych obszarów zależą od kubatury i powierzchni całego domu oraz od zamożności inwestora. Program funkcjonalny wspólnej – tak zwanej dziennej części domu – wzbogaca często biblioteka, gabinet czy pokój do pracy. Obecnie często projektuje się również coś na kształt domowego studia filmowo-muzycznego, osobnego pomieszczenia do oglądania telewizji, filmów, słuchania muzyki. Często w domu pojawiają się miejsca do rekreacji – domowe studio fitness, basen czy sauna. W drugiej strefie, zwanej „nocną” bądź „prywatną” znajdują się sypialnie mieszkańców i towarzyszące im łazienki, garderoby, schowki itd. Jeśli dodamy to tego cześć gospodarczą domu: kotłownię, pralnię z suszarnią, spiżarnię i garaż – program funkcjonalny projektu domu staje się integralną całością. Od umiejętności architekta zależy jak funkcja spełniająca oczekiwania przyszłego mieszkańca domu zostanie „ubrana” czyli jak dom będzie wyglądał.
wróc do artykułów