Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Skandynawia kryminałem silna, czyli najlepsze kryminały rodem z północy

dodano 27.11.2010
Skandynawia kryminałem silna, czyli najlepsze kryminały rodem z północy

O skandynawskich kryminałach mówi się ostatnio bardzo dużo. Polskie wydawnictwa prześcigają się w wydawaniu coraz to ciekawszych pozycji pisarzy z północnej części Europy. Jak spośród tego wysypu powieści, wybrać najciekawsze?


Artykuł, który za chwilę przeczytacie, być może Wam w tym pomoże...
Henning Mankell (autor kultowego cyklu o detektywie Kurtcie Wallanderze) sprzedał już ponad 20 milionów egzemplarzy swoich książek przełożonych na 35 języków. Dlaczego kryminał skandynawski stał się tak popularnym gatunkiem literackim? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Być może chodzi tutaj o specyficzny północny klimat, idealny do opisywania zbrodni? A być może dlatego, że pod płaszczem kryminalnej intrygi, powieści te poruszają ważne problemy polityczne i społeczne?

Wybór pięciu najlepszych skandynawskich kryminałów nie jest łatwy. Spróbuję jednak wyselekcjonować te najoryginalniejsze i zarazem najbardziej charakterystyczne.
Stefán Máni i Statek – czyli islandzka bomba
Frachtowiec „Per Se" płynie z Islandii do Surinamu. Jego załoga to dziewięciu mężczyzn, z których każdy coś ukrywa, a tylko jeden z nich zna prawdziwą historię statku. Ten traci łączność ze światem i zaczyna dryfować w nieznane. Zdani na siebie marynarze muszą podjąć walkę z żywiołem, własnymi słabościami i czającym się straszliwym losem… - oto fabuła tej powieści w pigułce.

A jest to powieść mroczna i hipnotyzująca. Brutalne morderstwo, mafijne porachunki, sabotaż, atak piratów – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na czytelnika. Stefán Máni zabiera nas w koszmarny rejs dla prawdziwych twardzieli, od którego potwornie trudno się oderwać.

Powieść Mániego łączy kilka gatunków literackich. Jest zarówno mrocznym thrillerem, kryminałem jak i dramatem psychologicznym. Choć nie jest to modelowy kryminał, powieść ta została nagrodzona Blood Drop i nominowana do Szklanego Klucza, przyznawanego najlepszemu kryminałowi skandynawskiemu.

Jest to książka na tyle oryginalna, że uznałem, iż powinna otwierać to zestawienie. Máni napisał ją w 2006 roku, lecz dopiero teraz ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B. I bardzo dobrze, że tak się stało, bowiem Statek to mocna pozycja, która powinna zainteresować nie tylko maniaków gatunku.

http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1042
Henning Mankell i seria o Kurcie Wallanderze – czyli Szwecja ojczyzną zbrodni
Inspektor Wallander to jeden z najbardziej popularnych oraz wyrazistych bohaterów współczesnego kryminału. Jest on bohaterem 9 wydanych w Polsce powieści, z których każda opowiada inną historię. Autorem tych wyśmienitych kryminałów jest Henning Mankell – w Szwecji człowiek instytucja.

Mankell kładzie duży nacisk na pokazanie niejednokrotnie żmudnej i trudnej pracy organów ścigania. W konstruowaniu przebiegu akcji rzadko odwołuje się on do zbiegów okoliczności czy literackich fajerwerków. Często ważniejsze od opisów kolejnych zbrodni są dociekania nad psychologicznymi motywacjami bohaterów. A ci niejednokrotnie błądzą i popełniają błędy.

Mankellowi, mimo wszystkich tych zabiegów, udaje się przykuć uwagę czytelnika. Styl tych powieści jest rzeczowy i autentyczny. A w tle kryminalnej intrygi możemy dostrzec komentarze odnoszące się do ważnych wydarzeń ze świata wielkiej polityki.

Inspektor Wallander nie jest Supermenem. Jest za to facetem z krwi i kości - z wadami, kompleksami i problemami rodzinnymi włącznie. Nie mogło go więc zabraknąć w moim artykule. Powieści z Kurtem Wallanderem w roli głównej są kwintesencją skandynawskiego stylu. Genialnie skonstruowane, autentyczne, drobiazgowe i równocześnie potwornie wciągające.

http://www.wab.com.pl/index.php?SiteSearch=mankell&x=0&y=0
   Skandynawia kryminałem silna, czyli najlepsze kryminały rodem z północy - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: paweljaroszynski
avatar

O mnie
W serwisie od:
29.09.2009
Dodaj do znajomych

 
INNE OD paweljaroszynski
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje