Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Jak walczyć z uczuciem samotności u osób starszych?

dodano 25.11.2010
Jak walczyć z uczuciem samotności u osób starszych?

Samotność osób starszych to poważny problem społeczny. Jak pokazują badania, ponad połowa seniorów obawia się wyobcowania i wykluczenia z życia społecznego. Dlatego praca opiekunki osób starszych często wykracza poza rutynowe czynności.


Co roku w połowie listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Seniora. To symboliczna data, która przypomina o trudnej sytuacji osób starszych w nowoczesnych społeczeństwach. Powinniśmy pamiętać nie tylko o zapewnieniu im odpowiedniej opieki medycznej, ale przede wszystkim o serdeczności, której seniorom szczególnie brakuje.
Dzięki coraz wyższym standardom medycznym i poprawiającej się jakości życia, średnia długość życia z roku na roku się wydłuża. Niestety, jak pokazują analizy społeczne, zwiększa się też uczucie wyobcowania seniorów. Według statystyk brytyjskiej organizacji Elderly Parents, co roku aż 20 proc. seniorów spędza święta samotnie...
Problem społeczny

Aż trzy czwarte osób starszych, które przyznają się do odczuwania samotności, to kobiety. Wynika to m.in. z faktu, że w przeszłości panie często wychodziły za mąż za starszych mężczyzn. W konsekwencji, w społeczeństwach Europy Zachodniej aż 75 proc. kobiet w wieku +65 lat mieszka samotnie. W przypadku kobiet powyżej 75 roku życia, odsetek ten wynosi już niemal 90 proc.
Kwestia zapewnienia seniorom bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki staje się więc jednym z priorytetów w nowoczesnych społeczeństwach. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, kiedy nie jest możliwa opieka nad osobami starszymi ze strony najbliższej rodziny. Stąd coraz większe zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze świadczone przez wykwalifikowane opiekunki osób starszych.
Pomoc dla seniora

Praca opiekunki polega na pomocy osobie starszej we wszelkich aspektach życia codziennego. Obok codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, równie istotna jest rozmowa z podopieczną. Potwierdzają to też same opiekunki: - Często jesteśmy istotnym wsparciem psychicznym dla swoich podopiecznych. Seniorzy nie mogą być traktowani przedmiotowo - pomimo problemów zdrowotnych chcą być potrzebni i traktowani z serdecznością i godnością - mówi pani Teresa, opiekunka osób starszych z firmy Promedica24. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy osoba starsza nie może liczyć na swoją rodzinę. Wówczas odpowiedni kontakt z opiekunką pomoże jej w utrzymywaniu kontaktu ze światem zewnętrznym i zdecydowanie poprawi samopoczucie.
Obok umiejętności opiekuńczych, bardzo ważna w pracy opiekunki jest również empatia i umiejętność rozmowy z osobami starszymi. Jak mówi pani Teresa, seniorom należy pomagać w odkrywaniu nowych wyzwań i pasji, dzięki którym znowu poczują się potrzebni. Jeśli to tylko możliwe, warto proponować osobom starszym umiarkowany wysiłek fizyczny, który nie tylko poprawia krążenie i dotlenia mózg, ale także doskonale wpływa na samopoczucie.
   Jak walczyć z uczuciem samotności u osób starszych? - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: faktarte
avatar

O mnie
W serwisie od:
20.07.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD faktarte
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje