Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Dieta po zawale

dodano 13.10.2010
Dieta po zawale

Jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na rozwój chorób serca jest nadwaga i niewłaściwy sposób odżywiania. O tym, jak zmodyfikować dietę i styl życia osób starszych po przebytym zawale serca opowiadają eksperci.


Odpowiednio zbilansowana dieta ma w pielęgnacji osób po zawale serca niemal tak duże znaczenie, jak stała kontrola ciśnienia, regularne przyjmowanie leków czy aktywność fizyczna. Środki masowego przekazu, lekarze i kampanie społeczne na rzecz zdrowego trybu życia stale apelują o eliminowanie z diety cholesterolu i wzbogacenie jej o właściwe składniki odżywcze. Jednak zmiana nawyków żywieniowych nie jest sprawą prostą - zwłaszcza u osób starszych, które od wielu lat są wierne swoim przyzwyczajeniom w kwestii doboru potraw. - Zdrowie to podstawa. Staram się to tłumaczyć moim podopiecznym. Zmiany w sposobie żywienia trzeba jednak wprowadzać stopniowo, aby nie zniechęcić podopiecznego do nowej diety – mówi pani Bogusława, opiekunka osób starszych, która także odpowiada za dietę seniorów.
Czego unikać
Pierwszym krokiem ku zdrowszemu sercu jest zapanowanie nad ilością spożywanego cholesterolu. Naukowcy i lekarze radzą, aby dzienna dawka nie przekraczała 300 mg. Tłuszcze powinny dostarczać mniej niż 30 proc. wszystkich kalorii, a tłuszcze nasycone - znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego - mniej niż 10 proc. Jeśli jednak mielibyśmy stale przeliczać procenty i kalorie, prędzej czy później zmiana diety zakończyłaby się porażką. Najlepiej zatem przestrzegać kilku prostych zasad.
- Głównym źródłem cholesterolu w typowej diecie są żółtka jaj. Dlatego ograniczam ich spożycie do maksimum trzech tygodniowo, a do potraw staram się dodawać wyłącznie białka – mówi pani Bogusława z firmy Promedica24.
Nie można zapomnieć także o unikaniu tłustych mięs i podrobów, takich jak wątroba, flaczki, serca. Dla przykładu w jednej porcji wątróbki o wadze ok. 0,85 kg jest aż 270 mg cholesterolu. Z tego samego powodu z diety wyrzucamy również boczek, kiełbasę i hot dogi.
Jako zamiennik tego rodzaju mięs stosujemy kurczaka, który ma dużo mniej tłuszczów nasyconych oraz przede wszystkim ryby. - Potrawy rybne staram się przygotowywać jak najczęściej, nawet trzy razy w tygodniu. Mięso ryb zawiera kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. W jadłospisie nie ma miejsca na nudę, moi podopieczni jedzą tuńczyka, łososia, śledzie, makrele i wiele innych – opowiada pani Aurelia, opiekunka pracująca w Niemczech dla firmy Promedica24.
   Dieta po zawale - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: faktarte
avatar

O mnie
W serwisie od:
20.07.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD faktarte
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje