Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Łuszczyca
dodano 15.09.2010
Łuszczyca, słysząc taki wyrok, tylko nieliczni wiedzą co to za choroba. A trzeba wiedzieć, że jest to schorzenie przewlekłe, które atakuje bardzo wielu ludzi.
Ciało pod szczególną troską
Łuszczyca jest schorzeniem, które wymaga od osoby chorej szczególnej ostrożności oraz odpowiedniego traktowania. Wystarczą drobniejsze zmiany dotychczasowego stylu życia oraz odpowiednie pielęgnowanie skóry, by zwiększyć skuteczność leczenia. Ponadto zastosowanie pewnych kosmetyków niewątpliwie łagodzą objawy choroby.
W czasie kąpieli w wannie, do wody dobrze jest dodać natłuszczający preparat przeznaczony do skóry wrażliwej. Natomiast po kąpieli ciało w miarę szybko trzeba natłuścić kosmetykami – również do skóry delikatnej.
Ponadto warto unikać pomieszczeń klimatyzowanych, a w mieszkaniu trzeba powietrze dobrze nawilżać.
Pod żadnym pozorem nie zadrapujmy zmian chorobowych znajdujących się na skórze, gdyż dosyć szybko zaczynają krwawić; oprócz tego krwawiące zmiany łatwo powodują stany zapalne.
Osoby z łuszczycą powinny także zmienić swój styl życia. Warto jak najwięcej wypoczywać, spacerować na świeżym powietrzu, a co najważniejsze wysypiać sie i nie stresować!
Łuszczyca czasem trudna do rozpoznania
Tak jest to prawda. Łuszczycę trudno rozpoznać, bowiem niektóre jej formy ( odmiany) przebiegają podobnie jak inne schorzenia skórne – liszaj płaski. Lekarz oceniający powinien skupić się na znalezieniu objawu Auspitza ( czyli "krwawiącej rosy"). Co to oznacza? Otóż po zadrapaniu łuszczycowej zmiany, prawie od razu pojawia się na tej zmianie krew. Aby dokładniej przyjrzeć się zmianom na skórze, lekarze często zlecają przeprowadzenia badania próbki skóry naznaczonymi łuszczyca. Takie badanie histopatologiczne może bardzo dokładnie określić czy mamy łuszczycę czy nie.
Sposób leczenia choroby
Zwykle leczenie choroby odbywa się poprzez zastosowanie kuracji miejscowych, jak też ogólnych – inaczej nazywanych systemowymi. Kuracje zazwyczaj rozpoczynają się zdjęciem łuki. W kolejnym etapie skórę ze zmianami smaruje się preparatami keratolitycznymi. Jeśli mamy do czynienia z łuską znajdującą się na skórze głowy, to wówczas usuwanie łuski poprzedza posmarowanie skóry głowy cieplejszą oliwą salicylową, a następnie sczesanie ich grzebieniem. Następnie oczyszczona skóra smarowana jest maścią kortykosteroidową, bądź dziegciami.
Obecnie w leczeniu łuszczycy okazuje się być skuteczna fototerapia. Ale uwaga, naświetlania promieniami UVB lub UVA skóry ze zmianami poprzedza przyjęcie psolarenów.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW