Fort Boyard rusza
dodano 22.08.2008
Jeszcze tylko 15 dni pozostało do debiutu pierwszego polskiego odcinka znanego na całym świecie teleturnieju przygodowego „Fort Boyard”!
Wkrótce kolejna porcja newsów i niepublikowanych ciekawostek z planu „Fort Boyard”. Dowiesz się, z jakim zadaniem nie poradził sobie Mariusz Pudzianowski oraz który z uczestników okazał się lepszy od niego.
Program zrealizowany został we francuskim La Rochelle, gdzie znajduje się tytułowy Fort Boyard – dziewiętnastowieczna twierdza położona na wysepce u zachodnich wybrzeży Francji. Pomysł budowy fortu był już rozważany w 1666 roku, lecz Sebastian Vauban odradził go Ludwikowi XIV mówiąc: Panie, było by łatwiej złapać księżyc zębami, niż podjąć taki wysiłek w takim miejscu. Budowa została właściwie rozpoczęta pod rządami Napoleona w 1801roku, a celem twierdzy miała być ochrona wybrzeża (w szczególności arsenału Rochefort) przed możliwymi atakami obcych (zwłaszcza brytyjskich) flot. Napotykając trudności związane z przygotowaniem fundamentów (kamienne bloki musiały być montowane na piaszczystym dnie morza i mimo małych pływów, kamienie zapadały się pod własnym ciężarem) projekt został wstrzymany w 1809 roku. Budowa została ponownie rozpoczęta w 1837 za panowania Ludwika Filipa, kiedy doszło do nowych spięć między Francją, a Wielką Brytanią. Ostatecznie fort został ukończony w 1857 roku.
Fort Boyard miał załogę 250 osób. Ma 61 metrów długości, 31 metrów szerokości, a ściany mają wysokość 20 metrów. Z czasem zasięg dział został zwiększony, a fort stał się bezużyteczny. Podczas Komuny Paryskiej, fort został przemieniony w więzienie, lecz parę lat później został całkiem porzucony. Od 1990 roku Fort Boyard jest używany jako miejsce rozgrywania popularnego teleturnieju o tej samej nazwie.
Zadaniem uczestników programu jest zdobycie pięciu kluczy, które umożliwiają wejście do komnaty skarbów - strzeżonej przez tygrysy - i rozszyfrowanie zagadkowego słowa-kodu, które otwiera drogę do skarbca z główną nagrodą. Droga do sukcesu jest długa i wyczerpująca, drużyna musi wykonać 7 zadań, rozwikłać trzy zagadki i zmierzyć się z dwoma zadaniami specjalnymi. „Fort Boyard” zrealizowany został we francuskim La Rochelle, gdzie znajduje się tytułowy Fort Boyard.
Na świecie wyprodukowano 1137 odcinków programu w dwudziestu sześciu krajach, m.in.: Anglii, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Rosji, Grecji, Danii, Argentynie, Holandii, Kanadzie, Belgii oraz na Węgrzech. W każdym z krajów cieszył się wysoką oglądalnością. „Fort Boyard" jest jednym z najpopularniejszych formatów na świecie - francuska firma ALP produkuje go już od 1990 roku, a na antenie France 2 emitowany jest w prime time od 18 sezonów.
Fort Boyard rusza - zobacz źródło
wróc do artykułów