Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Ceramiczny zawrót głowy – Bolesławieckie Święto Ceramiki

dodano 06.09.2010
Ceramiczny zawrót głowy – Bolesławieckie Święto Ceramiki

Ceramiczny zawrót głowy, Arkady Ognia, Miasteczko animacji ceramicznych – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na tych, którzy odwiedzili Bolesławiec między 18 a 22 sierpnia.


- Bolesławiec jest miastem ceramiki. I dlatego Bolesławieckie Święto Ceramiki odbywa się tutaj już 16. raz. Jak co roku pod koniec sierpnia – przypomina Piotr Roman, prezydent Bolesławca.
O tym, że Bolesławiec ceramiką stoi, pamiętają tutaj od dawna, muzeum ceramiki działa od bardzo dawna:
- Bolesławieckie muzeum jest już dość wiekowym muzeum, liczy sobie ponad 100 lat, zostało założone w roku 1908 mówi Anna Bober-Tutaj, dyrektorka Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. – Od początku swojej działalności gromadziło w swoich zbiorach przede wszystkim bolesławiecką kamionkę. Jest to ceramika wyjątkowa, o specjalnych właściwościach, przede wszystkim jeśli chodzi i jej użyteczność.
Ceramika to glina. Można jej dotknąć, spróbować wykonania własnej ceramiki:
- Dzisiaj wszystko, co jest związane z gliną, wokół gliny – zapraszała Ewa Lijewska-Małachowska, dyrektorka Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki. – Toczenie na kołach garncarskich pod okiem znakomitych artystów, przeróżne zajęcia plastyczne, malowanie biskwitów, czyli surowych form, malowanie stempelkowe. Wszystko można wypalić w piecach plenerowych Mateusza Grobelnego.
Piece plenerowe to „Arkady Ognia”, autorska konstrukcja do utrwalania ceramiki, inspirowana kształtem bolesławieckiego wiaduktu, wykonana przez Mateusza Grobelnego. Do czego służy?
- Bierzemy glinę, która jest uformowana, wkładamy do pieca, suszymy ją ok. 6-8 godzin, rozgrzewamy znów około 6-8 godzin. Potem następuje wstępny wypał do 1000 stopni, studzenie, ponowne wypalanie, żeby oszkliwić albo ozdobić – mówi Mateusz Grobelny.
Anna Bober-Tutaj zwraca uwagę na różnorodność zdobień ceramiki, którą można oglądać podczas święta:
- Spotkacie się państwo nie tylko z dekoracją stempelkową, ale możemy zobaczyć złocenia, dekoracje emaliami, intarsją, malowania podszkliwne, naszkliwne.
Pomyślano i o dzieciach:
- Dzieci poznają glinę jako materiał – mówi Ewa Lijewska-Małachowska – mogą zobaczyć, jakie kształty można z niej wydobyć pod wpływem nacisku ich malutkich paluszków.
Bolesławieckie święto to barwna i ciekawa impreza. Nic dziwnego, że przyciąga tłumy.
- Przyjeżdża bardzo wielu Dolnoślązaków – mówi prezydent Piotr Roman – ale również z euroregionu, z Niemiec, z Czech. Ogromna ilość atrakcji dla każdego, od koncertów, happeningów do parad ceramicznych. Praktycznie całe miasto świętuje.
   Ceramiczny zawrót głowy – Bolesławieckie Święto Ceramiki - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: lemonfirma
avatar

O mnie
W serwisie od:
22.07.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD lemonfirma
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje