Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Pracujemy za granicą - legalnie czy na czarno?
dodano 28.08.2010
Ubezpieczenie zdrowotne, terminowa wypłata wynagrodzenia, bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia - to największe atuty legalnej pracy za granicą. Doceniają to także Polacy, którzy coraz częściej rezygnują z zatrudnienia
W przypadku choroby, opiekunki zatrudnione przez firmę korzystają z zagwarantowanej opieki w ramach ubezpieczenia NFZ, ale także z dodatkowej polisy. Opiekunki mogą liczyć na pomoc konsultanta z bezpłatnej infolinii, który po identyfikacji zgłoszenia umawia chorą do najbliższej placówki na wizytę lekarską. - Zakres ubezpieczenia pozwala zapewnić maksimum bezpieczeństwa i minimum stresu, wynikającego z trudnej sytuacji zdrowotnej pracownika przebywającego poza granicami kraju – przekonuje Katarzyna Stasica.
Osoba pracująca na czarno nie ma też żadnych prawnych gwarancji wypłaty wynagrodzenia. Bez zabezpieczenia w postaci umowy, jesteśmy w sytuacji niewspółmiernie gorszej od pracodawcy, a w przypadku niejasności, wyegzekwowanie od niego pieniędzy będzie praktycznie niemożliwe.
Warto być świadomym konsekwencji nielegalnej pracy również przez pryzmat ewentualnego spotkania ze służbami imigracyjnymi. Na przykład w Niemczech grozi nam grzywna nawet do 5000 euro. Jeśli kara nie zostanie opłacona, decyzją sądu zamienia się w areszt, za który zapłacić musi osoba zatrzymana (5-10 euro za jeden dzień odsiadki) W przypadku uporczywego i wielokrotnego łamania prawa grozi nam nawet deportacja.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW