Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Pracodawca pomoże rzucić palenie

dodano 24.07.2010
Pracodawca pomoże rzucić palenie

W połowie listopada br. wejdzie w życie tzw. ustawa antynikotynowa. W firmach będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia, a pracodawca, o ile zgodzi się na palenie, będzie zobowiązany do wydzielenia pomieszczeń przeznaczonych dla palaczy.


Pracodawca, jeśli zgadza się na palenie w czasie pracy będzie musiał wyznaczyć odpowiednie pomieszczenie. Palarnia- bo tak określa to miejsce ustawa, ma być wyodrębnionym konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczeniem, odpowiednio oznaczonym, służącym wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych. Ponadto musi być zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń. Utworzenie palarni z pewnością niejednej firmie przysporzy kłopotu- jest to przecież dodatkowy wydatek. Dlatego już teraz warto pomyśleć w jaki inny sposób można rozwiązać problem pracowników-palaczy.
Z doświadczenia wielu firm wiadomo, że nawet jeśli w budynku zostanie utworzona palarnia to nałogowi palacze i tak będą szukać wygodniejszych dla siebie miejsc. Palenie papierosów w pomieszczeniu do tego przeznaczonym nie zawsze będzie tak atrakcyjne, jak wyjście na świeże powietrze. Pracodawca mimo, że zapewni pomieszczenie do palenia nie zawsze będzie miał wpływ na to, czy wszyscy palacze będą korzystać z tego pomieszczenia.
Wejście w życie ustawy antynikotynowej nie powinno być jedyną przyczyną podjęcia decyzji przez pracodawców o zmianie podejścia do palaczy. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że każdy wypalony przez jego pracownika papieros to stracony czas i stracone pieniądze. Koszty związane z opuszczeniem na ok. 10-15 minut miejsca pracy przy każdym wypalonym papierosie są ogromne (5 papierosów to ok. 1 godziny dziennie spędzonej przez pracownika na paleniu, za którą płaci pracodawca). Dodatkowo pojawia się problem konfliktu pomiędzy palaczami, a niepalącymi. Palacz, który regularnie wychodzi „na dymka” w rzeczywistości pracuje około godziny mniej, niż pracownik niepalący. Dlatego też ci, którzy nie są nałogowymi palaczami dostrzegają tą różnicę i staje się to dla nich frustrujące
Palacze w firmie są problemem, jednak nie można podejść do tej kwestii na zasadzie: zwalniamy palaczy, czy też nie zatrudniamy palących. To byłaby dyskryminacja. Jak zatem rozwiązać problem palenia w firmie? Można podejść do tego w innych sposób i zaproponować swoim pracownikom pomoc w rzuceniu palenia. Rozwiąże to problem wydzielania pomieszczenia, zlikwiduje barierę pomiędzy palaczami a nie palaczami, jak również pomoże zbudować lojalność pracowniczą. Stworzy także prestiżowy wizerunek firmy, która dba o swoich pracowników.
   Pracodawca pomoże rzucić palenie - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: grawitacja23
avatar

O mnie
W serwisie od:
24.07.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD grawitacja23
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje