Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Halfway to Hell, czyli prawdziwa historia mostu Golden Gate

dodano 02.07.2010
Halfway to Hell, czyli prawdziwa historia mostu Golden Gate

Obok Empire State Building i CN Tower w Kanadzie jest zaliczany do cudów współczesnej architektury. Tak samo jak obydwie te budowle – jedne z najwyższych wolnostojących na świecie - przyciąga turystów i… samobójców.


Złote Wrota Ameryki uznawane są za szczytowe osiągnięcie inżynierskie. Przyciągająca uwagę oryginalna konstrukcja mostu, jego kolor i malownicze położenie sprawiły, że bardzo szybko zaistniał w kulturze, stając się natchnieniem fotografów, piosenkarzy, reżyserów, malarzy. Niestety zyskał również ponurą sławę miejsca najchętniej wybieranego przez samobójców.
Most Golden Gate już w trakcie powstawania pochłonął jedenaście ofiar. Podczas prac budowlanych stale istniała obawa, że z powodu silnych wiatrów może dojść do zawalenia się konstrukcji. Główny architekt Joseph Baermann Strauss wpadł na pomysł, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników rozciągając siatkę wzdłuż rusztowań. Jego decyzja uratowała życie dziewiętnastu robotników, którzy wkrótce, spadając z mostu, ocaleli dzięki nowym zabezpieczeniom. Niebezpieczną sytuację, w jakiej się znaleźli, upamiętnili zakładając klub Halfway to Hell.
Golden Gate stał się symbolem San Francisco. Strauss nie przewidział, że dziesięć tygodni po oddaniu mostu do użytku Harold Wobber – czterdziestosiedmioletni weteran wojenny porzucony przez rodzinę – rozpocznie czarną serię samobójczych skoków. Smutne statystyki potwierdzają, że średnio co dwa tygodnie ktoś odbiera sobie życie, rzucając się z krawędzi mostu do Zatoki San Francisco. Do tej pory Golden Gate pochłonął już ponad tysiąc dwieście ofiar.
Reżyser Eric Steel prezentuje materiał zgromadzony podczas obserwacji mostu przez cały 2004 rok. Fakty są przerażające. Zarejestrowano większość z dwudziestu czterech samobójstw – na ekranie widzowie mają możliwość zobaczyć sześć z nich. Portrety ofiar dopełniają rozmowy z ich bliskimi. Reżyser przedstawia mroczną wizję zachodniego społeczeństwa targanego nerwicami, chorobami psychicznymi i pogrążonego w depresji. W dokumencie Erica Steela Golden Gate staje się metaforą pomostu łączącego dwa światy: żywych i umarłych.
Most samobójców

(„The Bridge”)
film dokumentalny

USA, 2006, 91 min.
reżyseria: Eric Steel

najbliższe emisje

11.07, nd, godz. 20.45

16.07, pt, godz. 00.45
   Halfway to Hell, czyli prawdziwa historia mostu Golden Gate - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: arbovision
avatar

O mnie
W serwisie od:
01.07.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD arbovision
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje