Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Sposoby na łysienie
dodano 19.06.2010
„Nic mi w życiu nie wyszło tak dobrze jak włosy” - mógłby powiedzieć niejeden pan, który w porę nie wziął się za ratowanie wypadającego owłosienia. Teraz może tylko żartować z łysiny.
Sposoby na łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe wywołane jest przez hormony męskie, dokładniej – przez dihydrotestosteron (DHT,odmianę testosteronu). Tenże hormon sprawia, że mieszki włosowe zaczynają się zmniejszać, wyrastają z nich coraz cieńsze i słabsze włosy, by w końcu się unieczynnić. Łysienie androgenowe, zwane też męskim, nie omija też kobiet. U panów może zaczynać się bardzo wcześnie, bo już po dwudziestych urodzinach. Znaki rozpoznawcze to tworzenie się zakoli nad czołem oraz przerzedzanie na czubku głowy. U kobiet ubytek włosów też dotyczy tych miejsc na głowie, choć nie dochodzi do powstania łysiny. Nawet prawidłowa ilość androgenów sprawia, że łysienie postępuje. Prawdopodobnie ten typ łysienia jest warunkowany genetycznie.
Sposoby na łysienie tego typu to leki stosowane miejscowo i doustnie oraz lecznicze szampony.
Leki na łysienie
Najpopularniejsze a zarazem skuteczne są preparaty zawierające minoxidil lub aminexil. ( Loxon, Rogaine, Piloxidil, Spectral RS). Należy używać je systematycznie 2 razy dziennie, a porost włosów następuje u 80% leczonych osób. Większe szanse na zagęszczenie fryzury mają kobiety oraz młodzi panowie. Leki te mają jednak jedną wadę. Mianowicie, po zaprzestaniu ich stosowania, następuje ponowne zwiększone wypadanie włosów. By je zachować dożywotnio, należy używanie leków włączyć do codziennych rytuałów higienicznych, podobnie jak mydło czy pastę do zębów.
Leczenie ogóle u mężczyzn polega na zażywaniu leków z finasterydem (Propecia, Proscar). Lek uniemożliwia przekształcanie się testosteronu w dihydrotestosteron, działa więc u źródła choroby.
Paniom zaleca się zażywanie tabletek z estrogenami lub działających antyandrogenowo, u kobiet w wieku menopauzy skuteczna jest hormonalna terapia zastępcza.
Szampon na łysienie
To nie mrzonka. Jest obecnie dostępny leczniczy szampon zawierający leczniczy finasteryd. Dzięki technologii nonosomowej, aktywne cząstki wnikają w głąb skóry, nie dopuszczając dihydrotestosteronu do mieszka włosowego. Ponieważ finasteryd działa tylko miejscowo, szampon może być używany także przez kobiety, w przeciwieństwie do tabletek, które paniom są wzbronione.
Szampon z formułą anty – DHT zawiera ponadto procyjanidynę uzyskaną z soku jabłkowego, która działaniem przypomina minoxidil, ponadto- kofeinę, która wzmacnia włosy, herbatę z czerwonokrzewu, która powstrzymuje wypadanie włosów, olejek z emu , który uaktywnia nieczynne mieszki włosowe, aminokwasy, które stanowią budulec włosów, czyniąc je grubszymi i mocniejszymi, oraz peptydy miedzi pobudzające włosy do porostu i ketakonazol likwidujący grzyby będące przyczyną łupieżu, a co za tym idzie – łysienia.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW