Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Lubuski produkt turystyczny

Autor: iw72
dodano 30.04.2010
Lubuski produkt turystyczny
Ocena:

Markowy produkt turystyczny to produkt mający unikalną osobowość, coś co wyróżnia go od innych i pozwala na osiągnięcie przewagi nad konkurentami.


Palmiarnia w Zielonej Górze

Palmiarnia to przede wszystkim część historii miasta i zielonogórskiej tradycji. Budynki tego typu zaczęto wznosić w XVIII wieku na potrzeby winiarzy. Domki mają charakterystyczną, łatwo rozpoznawalną bryłę: są najczęściej piętrowe, o czterospadowych dachach. W piwnicach mieściły się magazyny, na parterze produkowano wino, a w pozostałych pomieszczeniach mieszkała winiarska rodzina. Domek na Winnym Wzgórzu ma dach zwieńczony tarasem. Takie właśnie budowle wznosili bogatsi plantatorzy. W roku 1956 do istniejącego Domku Winiarza (wzniesionego w 1818 r.) dobudowano szklany pawilon, gdzie przechowywano ozdobne rośliny doniczkowe. Obiekt ten w latach 1960-64 przekształcono w Palmiarnię, w której mieściła się kawiarnia. Najstarsza, murowana część restauracji to jeden z czterech domów winiarskich, jakie przetrwały do naszych czasów. Palmiarnia składa się z obiektu szklarniowego z egzotyczną roślinnością, budynku, zaplecza gastronomiczno - socjalnego, zabytkowego Domku Winiarza z funkcją restauracyjną i usługową. Cały Park Winny, obok funkcji wypoczynkowej, pełni rolę reprezentacyjną ze względu na swoją lokalizację i charakter, na który składają się: panorama na stare miasto, symboliczna plantacja winorośli oraz Palmiarnia.

Palmiarnia to jedyny zielonogórski obiekt, w którym można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Niektóre z nich występują wyłącznie w warunkach tropikalnych. Wewnątrz obiektu można się nacieszyć widokiem żółwi i egzotycznych wielobarwnych ryb. Prawdziwą gratką dla miłośników przyrody jest daktyl kanaryjski – największa w Europie palma daktylowa. Dla zwiedzających Palmiarnię niewątpliwą atrakcją jest taras widokowy. Kładki widokowe znajdują się na wysokości 14 i 18 m, co pozwala na obserwację zgromadzonej roślinności z różnej perspektywy. Stojąc na najwyższej (osiemnastometrowej) kładce, można podziwiać widok całej Zielonej Góry i jej okolic.
Muzeum Etnograficzne w Ochli

Jeśli ktoś chciałby stać się na chwilę winiarzem, może się wybrać do Muzeum Etnograficznego w podzielonogórskiej Ochli. Kilka lat temu pracownicy skansenu założyli małą winnicę wokół starego domku winiarza i podczas winobrania organizują wspaniały piknik, w trakcie którego można wytłoczyć wino na stosowanych 100 lat temu maszynach.
   Lubuski produkt turystyczny - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: iw72
avatar

O mnie
W serwisie od:
21.12.2009
Dodaj do znajomych

 
INNE OD iw72
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje