Magiczna kuchnia molekularna
dodano 23.04.2010
Zwolennicy niekonwencjonalności twierdzą,
że kuchnia molekularna to nic odkrywczego.
Już w I wieku po Chrystusie w Aleksandrii, Maria Prophetisa zaczęła eksperymentować z jedzeniem
i wymyśliła pieczenie na wolnym ogniu.
Gastronomia molekularna jeszcze parę lat temu była kojarzona przez kucharzy czy gości z wielką tablicą Mendelejewa. Określenie „molekularna” to molekuły, a molekuły to cząsteczki i tak doszło do powiązania z chemią. Jednym słowem kojarzono ją zdecydowanie z chemią i fizyką, D a większości ludzi obecność chemii czy fizyki oznacza kuchnię niezdrową i sztuczną, zawierającą w swoim składzie chemicznym środki typu E-475, czyli konserwanty. Pogląd ten wymaga bezwzględnego zaprzeczenia. Otóż w tej kuchni używa się tylko i wyłącznie produktów najwyższej jakości zachowując smak, zapach, kolor
i jędrność.
Najbardziej znanymi na świecie przedstawicielami kuchni molekularnej są przede wszystkim: bracia Ferran i Albert Adria, Heston Blumenthal, Bruno Goussault, Georges Pralus, Homaro Cantu czy zaczynający Heiko Antoniewicz. Dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu w badania powstało wiele książek, filmów, programów telewizyjnych, artykułów prasowych i oczywiście produktów, dzięki którym zwykli ludzie mogą wypróbować tajniki kuchni molekularnej bez własnego laboratorium używając następujących technik molekularnych:
• Żelifikacja
• Emulsyfikacja
• Złocenie potraw
• Ciekły azot
Kuchnia molekularna ma na celu osiągnięcie perfekcyjnego smaku i wyglądu serwowanych przez kucharzy potraw przy użyciu naturalnych składników w niekonwencjonalnym wykonaniu.
W 2006 roku w londyńskim tygodniku The Observer Ferran Adria, Heston Blumenthal, Thomas Keller i Herold McGee umieścili ogłoszenie dotyczące „nowego sposobu gotowania” o następującej treści:
1. Trzy zasady rządzą naszą kuchnię: Otwartość, Integracja, Wydajność.
2. Nasza Kuchnia ceni tradycje, jest na niej zbudowana. I na podstawie tej tradycji robić postępy, to jest częścią procesów rozwoju w naszym rzemiośle.
3. Przyjmujemy innowacje w formie nowych składników, technik, urządzeń, informacji i idei, jeśli one naszą kuchnię rzeczywiście wiodą na przód.
4. Wierzymy, że gotowanie może ludzi głęboko poruszyć, i że duch współpracy i wymiany jest ważny, aby urzeczywistniać postępy w rozwoju tych potencjałów.
Opracował:
Łukasz Konik
Magiczna kuchnia molekularna - zobacz źródło
wróc do artykułów