Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Serce telemedycyny ratunkowej w Ostrowcu Świętokrzyskim

Autor: physio
dodano 23.04.2010
Serce telemedycyny ratunkowej w Ostrowcu Świętokrzyskim

W Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To druga w województwie placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej Lifenet.


Do Medycznej Stacji Odbiorczej (MSO) uruchomionej w Świętokrzyskiem transmitować mogą na chwilę obecną trzy karetki: dwie z Lipska (woj. mazowieckie) oraz jedna z Opatowa (woj. świętokrzyskie). Liczba ta jednak będzie się zwiększać. Dodatkowo z ośrodkiem w Ostrowcu Św. współpracuje również Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) w Lipsku.
- Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej, którego serce bije w naszym szpitalu, będziemy mogli zaoszczędzić, tak ważny dla zawałowców, czas i nieść im pomoc przed upływem tzw. „złotej godziny” – mówi lek. med. Maciej Maliszewski, kierownik Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Szybka diagnostyka i bezpośredni transport pacjenta na zabieg ratujący życie nie tylko zmniejszy ryzyko jego zgonu, ale także skróci pobyt chorego w szpitalu oraz czas jego rehabilitacji i powrotu do zdrowia.
System Lifenet, za którego wdrażanie w Polsce odpowiedzialna jest firma Physio-Control, dział Medtronic Poland, składa się z dwóch komponentów. Pierwszym z nich jest defibrylator-monitor Lifepak (wyposażony w moduły do teletransmisji), który znajduje się w karetce pogotowia bądź w SOR-ze. Drugim – MSO, a więc komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.
- System działa w prosty sposób. Wyniki badania 12-odprowadzeniowego EKG wykonane przez zespół pogotowia przesyłane są za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego w defibrylator modemu do szpitala, w którym znajduje się MSO – wyjaśnia Andrzej Kosik, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control. - Pełniący całodobowy dyżur w pracowni hemodynamiki kardiolog analizuje otrzymane zapisy i konsultując się z ekipą ratowniczą przez telefon, wytycza dalszą ścieżkę postępowania z pacjentem. Poważnie chorzy kierowani są bezpośrednio na zabieg angioplastyki. Dzięki temu zyskujemy cenny czas.
Sieć Życia Lifenet działa już niemal we wszystkich województwach. Pod koniec kwietnia system obejmie już całą Polskę. W naszym kraju w trybie całodobowym pracuje ponad 45 MSO. Mogą do nich transmitować defibrylatory z ponad 40% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z 81 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.
   Serce telemedycyny ratunkowej w Ostrowcu Świętokrzyskim - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: physio
avatar

O mnie
W serwisie od:
17.03.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD physio
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje