Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Wawel - porażka polskiej demokracji?

dodano 17.04.2010
Wawel - porażka polskiej demokracji?

Czy decyzja o pochówku Prezydenta na Wawelu była demokratyczna, czy była decyzją narodu? Czym jest demokracja i czy polska stosuje się do niej nawet w obliczy tragedii? I czy Ustawa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej może rozwiązać ten spór?


W tym momencie naszła mnie myśl.

Czy ten pogrzeb, to jakieś przedstawienie/pokaz... czy rzeczywiście pokazanie światu, że zrobimy co postanowiliśmy to robimy, nawet przeciw woli większości. Według słów "Show must go on" - "Pokaz musi trwać".

Wiem słowa pokaz lub show brzmią brutalnie w tak poważnej sprawie, ale myślę, że warto się zastanowić.
Jak pisze Gazeta:

"Wawel jest miejscem wspólnym Polaków, nie jest zwykłym cmentarzem, gdzie pochówek zależy tylko od decyzji rodziny. Pochówek na Wawelu powinien być wynikiem narodowej dyskusji i możliwie szerokiej społecznej zgody. Tak byłoby godnie i demokratycznie."
Załóżmy, że pogrzeb odbędzie się w Krakowie

Potem jednak okaże się, że Polacy spiszą referendum i w nim zdecydują, że ciało prezydenta jednak ma być przeniesione do Warszawy.

Jak Polska wtedy będzie wyglądała na arenie międzynarodowej? Czy "show" wtedy nie okaże się "klapą".

W mojej opinii będziemy wyglądać jak państwo, którego Rząd nie zna woli swoich obywateli. Państwo, które dopiero poznaje demokracje.

A może jako coś w rodzaju republiki bananowej?

Czy wtedy w czasie rozmowy przy herbacie z zagranicznym politykiem jakiś urzędnik powie

"Tak wybory mamy, ale się tym nie przejmujemy bo i tak robimy to co fajnie wygląda."
Właśnie. Dlaczego Kraków jako miejsce pochówku "fajnie" wygląda?
Nie napisałem tego artykułu po to by odpowiedzieć na to pytanie.

Także nie po to by stawać po, którejś ze stron.

Tylko po to by uświadomić Polakom, że demokracja daje nam prawa. Daje nam możliwość wpływu na decyzję rządzących.

To Rząd jak sejm, senat czy ludzie Prezydenta reprezentują nas. Polskich obywateli.

Poseł jest naszym reprezentantem, nie my jego/jej.

Skończyły się czasu socjalistyczne gdzie o daną sprawę walczyło się wyjściem na ulicę.

Nasi przodkowie byli torturowani i mordowani za demokrację, której my dzisiaj nie potrafimy wykorzystać.

Jeśli rzeczywiście chcesz zmienić decyzję o pogrzebie w Krakowie, to rzuć tabliczkę protestującą.

Zamiast niej weź białą kartkę. Zrób z niej listę. Załóż komitet i zacznij zbierać podpisy.
   Wawel - porażka polskiej demokracji? - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: emilsamson
avatar

O mnie
W serwisie od:
17.04.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD emilsamson
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje