Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Ważna tarczyca
dodano 02.04.2010
Gdy chorujemy na tarczycę, nie odczuwamy bólu tego gruczołu, tylko wówczas źle funkcjonuje cały organizm. Tarczyca bowiem wytwarza hormony, które są niezbędne do prawidłowych procesów życiowych.
Niedoczynność natomiast to niedobór hormonów. Jego przyczyną jest choroba Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy zaatakowanej przez własny układ immunologiczny. Czasami choroba jest spowodowana niewydolnością przysadki mózgowej, operacyjnym usunięciem części tarczycy lub podawaniem jodu radioaktywnego.
Zachorowania na niedoczynność dotyczą najczęściej kobiet w wieku 40 – 60 lat.
Powikłania tej choroby to anemia, zaburzenia oddychania, problemy z sercem i bezpłodność.
Terapie chorób tarczycy
Leczenie ma na celu przywrócenie właściwego stężenia poziomu hormonów we krwi.
W przypadku nadczynności można to osiągnąć poprzez terapię lekami, skuteczną tylko w 50% przypadków, następnie poprzez przyjmowanie jodu radioaktywnego, wreszcie poprzez usunięcie chirurgiczne nadczynnej tkanki, zwłaszcza wtedy, gdy przyczyną nadczynności są guzki tarczycy (gruczolak).
W przypadku niedoczynności przez całe życie należy przyjmować preparaty tyroksyny.
Skąd się bierze wole?
Gruczoł tarczycy jest umiejscowiony na szyi na wysokości krtani, tuż pod skórą. Jego powiększenie wyczuwalne jest dotykiem lub – jeśli bardziej zaawansowane – jest wyraźnie widoczne jako duże uwypuklenie. Tak powiększona tarczyca uciska tchawicę i okoliczne tkanki, co utrudnia przełykanie i oddychanie.
Tarczyca zwiększa swe rozmiary, gdy dostarczamy organizmowi za mało jodu, który jest niezbędny do produkcji tyroksyny i trójjodotyroniny. Mając niewiele jodu, zwiększa masę tkanki, by produkować hormony w wystarczającej ilości. Jest to tzw. wole obojętne, bo produkcja hormonów utrzymuje się w normie.
Częściej występuje wole nadczynne - jak już można się domyślić – przy nadczynności tarczycy.
Występowanie wola obecnie jest rzadkie, gdyż niedobory jodu nie występują, odkąd wprowadzono jodowaną sól. Jod w naturze występuje w małych ilościach, głównie w wodzie morskiej i solankach. Dlatego w diecie nie może brakować morskich ryb i owoców morza.
Leczenie wola polega na podawaniu preparatu tyroksyny, rzadziej jodu lub jednocześnie obydwu leków. Jeśli wole mimo terapii nie zmniejsza się, przeprowadza się operacyjny zabieg usunięcia gruczołu.
Hormony tarczycy a małe dzieci
Hormony wydzielane przez tarczycę są niezbędne dziecku w życiu płodowym do kształtowania mózgu, kości i zawiązków zębów. Jeśli matka cierpi na niedoczynność tarczycy, noworodek może przyjść na świat z poważnym niedorozwojem mózgu, upośledzeniem umysłowym i niedorozwojem kości. W późniejszym okresie życia dziecka niedobory tyroksyny i trójjodotyroniny powodują opóźnienie rozwoju umysłowego oraz wzrostu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ