Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Jak składać deklaracje podatkowe po czasie i nie narazić się na kary

dodano 18.03.2010
Jak składać deklaracje podatkowe po czasie i nie narazić się na kary

Rozliczając się z fiskusem, należy dbać o terminowe składanie deklaracji. Należy o tym pamiętać bynajmniej nie dlatego, a przynajmniej nie tylko dlatego, że świadczy to o naszym stosunku do ciążących na nas obowiązków podatkowych.


Chcąc ich uniknąć, warto wykazać się zapobiegliwością i zwrócić się do urzędu skarbowego z prośbą o odroczenie terminu złożenia deklaracji.
1. Krok 1: weź do ręki kalendarz
Przed wystąpieniem do urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu złożenia deklaracji warto zerknąć do kalendarza. Należy sprawdzić, czy nie upłynął już termin do złożenia deklaracji. Wniosek o odroczenie terminu złożenia deklaracji trzeba bowiem wnieść jeszcze przed upływem tego terminu. Nie warto więc zabierać się za pisanie wniosku o odroczenie terminu złożenia deklaracji VAT-7 za październik 2005 r. w grudniu 2005 r. Urząd skarbowy nie przychyli się do tej prośby.
Takie zachowanie urzędu skarbowego wynika z tego, że termin złożenia deklaracji należy do tzw. terminów materialnych. Terminy te, w odróżnieniu od terminów proceduralnych, można odroczyć, ale nie podlegają one przywróceniu. Upływ terminu złożenia deklaracji czyni więc bezzasadnym wniosek o odroczenie tego terminu i to niezależnie od tego, ile wynosi spóźnienie: miesiąc czy jeden dzień. Co można w takiej sytuacji zrobić? Trzeba jak najszybciej złożyć deklarację. Złożenie deklaracji po terminie jest bowiem dopuszczalne, a przez to skuteczne. Należy jednak liczyć się z konsekwencjami tego zaniedbania, np. z mandatem za nieterminowe złożenie deklaracji.
Odroczenie terminu złożenia deklaracji jest więc raczej propozycją dla zapobiegliwych. Dla tych, którzy wiedzą, że nie zdążą złożyć deklaracji na czas, ale przy tym zwłoka wynika z okoliczności od nich niezależnych.
2. Krok 2: przygotuj alibi
Aby móc cieszyć się z odroczenia terminu złożenia deklaracji, nie tylko trzeba wykazać się zapobiegliwością, ale i mieć w zanadrzu argumenty uzasadniające przesunięcie tego terminu. Urząd skarbowy zgodzi się na inną datę złożenia deklaracji, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.
Co to znaczy? Ani definicji "ważnego interesu podatnika", ani definicji "interesu publicznego" nie znajdziemy w Ordynacji podatkowej. Jak jednak podkreślił NSA w wyroku z dnia 14 września 2001 r., sygn. akt III SA 1590/00, nie mogą być one interpretowane w sposób subiektywny, ale zgodnie z powszechnie aprobowaną hierarchią wartości. O ważnym interesie podatnika w odroczeniu terminu złożenia deklaracji można mówić w kontekście wyjątkowego położenia, w jakim się znalazł. Na odroczenie terminu złożenia deklaracji może liczyć np. ten, kto w wyniku zdarzenia losowego (pożaru, kradzieży) stracił dokumentację niezbędną do rozliczenia się z fiskusem i potrzebny jest czas na jej odtworzenie. W przypadku interesu publicznego chodzi natomiast o odwołanie się do pewnych ogólnych wartości wspólnych dla całego społeczeństwa.
   Jak składać deklaracje podatkowe po czasie i nie narazić się na kary - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: beskidek
avatar

O mnie
W serwisie od:
05.01.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD beskidek
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje