Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Wielkanoc
dodano 27.02.2010
Ważną część obyczajowości codziennej w Polsce stanowią wierzenia i rytuały religijne (religijna kultura obyczajowa). W tradycyjnej polskiej rodzinie nagromadzenie przedmiotów i zachowań symbolicznych charakteryzuje następujące święta:
Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świąt, w którym możemy odreagować stres poprzez zabawę. Powinno spędzać się go wesoło i radośnie. Najważniejszym zwyczajem tego dnia jest oblewanie się wodą, czyli smingus – dyngus. Z początku był to zwyczaj złożony z dwóch odrębnych i starych obrzędów.
Smingus – pochodzi od smingusa zielonego lub suchego, co wiązało się ze zwyczajem oblewania wodą, głównie dziewcząt na wydaniu i młodych kobiet, a także smagano się zielonymi gałązkami lub witkami wierzbowymi.
Dyngus – były to pochody młodzieży męskiej często poprzebieranej i posiadającej różne rekwizyty o znaczeniu czysto symbolicznym. Pochody te były połączone z kwestą i wyproszeniami o dary , przeważnie o jaja wielkanocne. Z czasem obchody te połączono w jedno o wspólnej nazwie smingus – dyngus.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW