Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy Bóg stworzył człowieka, czy człowiek stworzył Boga? Cz.I
dodano 16.02.2010
Od początku dziejów ludzkości zadajemy sobie pytanie, co było na początku wszechrzeczy. Czujemy upływający czas i zdajemy sobie sprawę z nieuchronności śmierci. Każdy z nas dociera do kresu swojego życia i …
Opis stworzenia zawiera przede wszystkim wiarę, że człowiek i wszechświat mają swe źródło wyłącznie w Bogu. Wiara w stworzenie świata i człowieka przez Boga ma znaczenie fundamentalne, ponieważ w niej znajduje się odpowiedź na pytania dotyczące wszechmocy Boga, pochodzenia człowieka, wzajemnej relacji Boga i człowieka oraz człowieka do świata i przyrody.
Bóg za jednym skinieniem stwarza wszelkie byty na świecie. Można to jeszcze zrozumieć, gdyż Bóg jest wszechmocny, ale dlaczego przekazał tą wiedzę pierwszym ludziom ? Pytanie to na zawsze pozostanie bez odpowiedzi. Przecież tylko oni mogli przekazać tę tajemnicę swoim następnym pokoleniom.
„ Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało co powstało. W nim było życie, a życie było światłością ludzi. A światłość świeci w ciemności lecz ciemność jej nie przemogła” tak rozpoczyna swoją ewangelię Jan. Przedziwne słowa.
Wydaje się, że wypowiedziane przez Boga słowo, miało siłę stwórczą. Słowo, decyzja, rozkaz, idea, tak bezwzględnie stwórcze i niepodważalne, że ewangelista stwierdza, że samo słowo miało boską moc. Było Bogiem. Opis stworzenia świata opisuje pierwsza księga mojżeszowa.
„Na początku…” określenie granicy wszechrzeczy, granica stworzenia. W tym czasie było Słowo. Słowo, czyli Bóg, Słowo pisane dużą literą. Słowo czyli określenie, nazwanie rzeczy, czynności czy idei.
„ Na początku …” naszego ludzkiego świata, czy wszechrzeczy. Tego żadne pisma nie określają. Bóg według pierwszej księgi mojżeszowej w ciągu 7 dni tworzy świat. Zadziwiające jest stwierdzenie, a właściwie ocena jakości stworzonych rzeczy. „ I rzekł Bóg ; niech stanie się światłość. I stała się światłość. I Widział Bóg, że światłość była dobra. Oddzielił tedy Bóg światłość od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nocą „
Jakże przedziwne zdarzenie. Bóg tworzy światłość, ocenia ją i nazywa. Jak podczas eksperymentu naukowego. Czyżby Bóg nie wiedział wcześniej, że światło jest dobre.? Dopiero po jego stworzeniu mógł je ocenić i ocenia. Zjawisko to nazywa odpowiednim słowem. Dla kogo światło było dobre. Dla człowieka ?? Przecież człowieka wtedy Bóg nie stworzył i w tym czasie nawet nie planował jego stworzenia. Tak więc światło było dobre dla Boga. Co by się mogło zdarzyć gdyby światło w ocenie Boga było złe. Wtedy nie stworzyłby świata w tej formie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW