Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Tarczyca
dodano 24.12.2009
Pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu tarczyca. Czasami bywa tak, że jesteśmy rozdrażnione, miewamy kłopoty z utrzymaniem wagi albo też stan cery się pogorszył. Winą za to obarczamy stres i przemęczenie.
Choroby tarczycy
Wśród chorób tarczycy, związanych z nieprawidłową pracą tego gruczołu można wymienić przede wszystkim: nadczynność tarczycy, oraz proces odwrotny – niedoczynność gruczołu tarczowego.
Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?
Nadczynność tarczycy to choroba, która wiąże się ze wzmożoną produkcją hormonów. Schorzenie to polega na nadmiernym pobudzeniu tarczycy. Następuje to na skutek działania hormonu tyreotropowego przysadki mózgowej, bądź też innych związków, które mają podobną budowę chemiczną. Nadmierne pobudzenie tarczycy może również nastąpić na skutek samoistnego gruczolakowatego przerosty tarczycy.
Rozpoznanie nadczynności tarczycy odbywa się na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych. U osób z chorobą Gravesa-Basedowa (jednej z odmian nadczynności) stwierdza się najczęściej wewnętrzny niepokój, fizyczne oraz psychiczne pobudzenie, drżenie rąk. Ponadto u osób chorych zauważalny jest spadek masy ciała mimo wzmożonego apetytu. Jest to wynikiem przyspieszonej przemiany materii. Charakterystycznym objawem jest również wytrzeszcz gałek ocznych.
Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy to z kolei schorzenie, które związane jest z różnego rodzaju uszkodzeniem tarczycy, co skutkuje niedoborem wytwarzanych hormonów (bądź ich całkowitym brakiem). Najczęściej spotykaną odmianą niedoczynności jest obrzęk śluzowaty, który najczęściej występuje u kobiet, które wkraczają w okres przekwitania.
Po czym można rozpoznać to schorzenie? Pacjenci z niedoczynnością tarczycy stają się spowolniali zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Ponadto następuje przyrost masy ciała, ponieważ przemiana materii zostaje spowolniona. Skóra staje się sucha i gruba.
Pamiętajmy, że w sytuacji gdy nasz organizm da jakieś niepokojące sygnały mogące świadczyć o chorobach tarczycy, nie należy ich bagatelizować. Koniecznie trzeba pójść do specjalisty i domagać się skierowania na badania poziomu hormonów. Miejmy na uwadze swoje zdrowie!
Źródło: http://www.leczenietarczycy.pl/, http://www.leczenietarczycy.pl/nadczynnosc-tarczycy.html, http://www.vitalab.pl/blog/2009/11/objawy-tarczycy.html
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ