Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Europę i Rosję stać na ułożenie wzajemnych stosunków
dodano 24.11.2009
Sztokholmskie rozmowy były impulsem dla polepszenia klimatu wokół toczących się negocjacji na temat nowego porozumienia ekonomicznego pomiędzy UE i Rosją o fundamentalnym znaczeniu dla obu stron.
Premier Reinfeldt poinformował o zbliżeniu stanowisk w kwestii zwalczania zmian klimatycznych. Konkretne propozycje mają być wypracowane na grudniowej konferencji klimatycznej w grudniu w Kopenhadze. Szwed wezwał do zwiększenia wysiłków w walce z globalnym ociepleniem i uznał, że w sferze redukcji emisji gazów cieplarnianych Rosja i Szwecja "mają potencjał, by zrobić więcej". Jak przekazał przewodniczący Komisji Barroso, prezydent Miedwiediew obiecał, że do 2020 roku Rosja zmniejszy emisję gazów o 20-25 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku.
Już 5 listopada Szwecja wyraziła zgodę na ułożenie na dnie swojej strefy ekonomicznej na Bałtyku Gazociągu Północnego. Na sztokholmskim szczycie liderzy przeszli nad tym do porządku dziennego co jest porażką polskiej polityki zagranicznej, która znalazła się w ślepym zaułku. Winne tej porażce są rządy, która w ciągu ostatnich kilku lat pozbywały się ekspertów, którzy uważali, że do budowy Nord Stream Polska powinna się przyłączyć. W obecnej sytuacji pozostaje przede wszystkim liczyć na wspólny europejski rynek energii i dobrosąsiedzkie stosunki z Niemcami. Ewentualna gra na zwłokę, obliczona na doczekanie eksploracji znacznych lecz głęboko zalegających złóż gazu pod Kutnem czy otwarcie gazoportu w Świnoujściu co ma nastąpić dopiero 1 lipca 2014 będzie nieelegancka i może okazać się mało skuteczna.
Dobra atmosfera towarzysząca rozmowom daje nadzieję na poprawę wzajemnych stosunków i rychłe podpisanie szerszego porozumienia ekonomicznego pomiędzy Rosją a UE. W ciągu ostatnich 5 miesięcy Rosja wychodzi z izolacji międzynarodowej podpisując umowę o redukcji zbrojeń i wzajemnej pomocy wojskowej z USA w lipcu oraz umowy gospodarcze z Chinami w październiku bieżącego roku. Zacieśnienie współpracy gospodarczej z UE powinno sprzyjać demokratyzacji i ochronie praw człowieka w Rosji.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW